607dbdb3b5dbc__1.jpg

Haberlerden bunalmayı engellemek için 6 ipucu

19.04.2021

Dawn Branley-Bell

Bu yazıda, olumsuz haberler tarafından tetiklenme durumuyla nasıl başa çıkabileceğinize dair ipuçları bulacaksınız.

Olumsuz gazete haberlerinden kaçmak sıklıkla bizlere zor gelebilir. Haberler hayatımızda belirgin bir rol oynar. Üstelik bu durum geçtiğimiz bir yıl boyunca etkisini daha da arttırdı. Pandemi dönemi beraberinde günlük haber bilgilendirmeleri ve hiç bitmeyecekmiş gibi görünen covid-19 ile ilgili başlıklara sahip haber akışlarını da getirdi. 

Bilgi edinmek ve bazı konularda eğitilmek önemli. Fakat, olumsuz haberlere sürekli olarak maruz kalmak sağlığınız üzerinde olumsuz etkilere sebep olabilir. Dünya Sağlık Örgütü, haberlerin stresi ve kaygıyı arttırabildiğine dair sonuçlara ulaşırken, yakın zamanda yapılan bir araştırma da sosyal medya üzerinden paylaşılan haberlerin artan panik duygusuna sebep olabileceğini söylemekte. 

Bazı insanlar özellikle bazı hikayelerin olumsuz etkilerine karşı daha hassas olabilir. Örneğin, yeme bozukluğu olan kişiler, pandemi döneminde medya platformlarındaki aktivite ve kilo kaybı konusuna yapılan vurguların kendileri için tetikleyici olduğunu belirtmişlerdir. 

Sizin için tetikleyici olan ne olursa olsun, amaç bilgi edinmek ve bilgiden bunalmamak arasındaki dengeyi bulmaktır.

Tetiklenmek

Tetikleyici, bir kişide olumsuz duygu ya da davranışlara sebep olan şeydir. Tetikleyiciler, geçmiş travmanın bir hatırlatıcısı, stres, kaygı, kapana kısılmışlık ya da kontrolün kaybı gibi pek çok yoğun duyguya bağlı içsel süreçler sonucu ortaya çıkabilir. 

Bir kişi tetiklendiğinde; panik atak, geriye dönüşler ya da psikolojik semptomlarda (Örn., yeme bozukluğu, kendine zarar verme, kaygı ya da depresyon) artış gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşır.

Psikolojik ve fizyolojik tepkilerinizi dinleyerek tetiklenme riski taşıyıp taşımadığınızı fark edebilirsiniz. Örneğin, olumsuz düşüncelerinizde artışı, artan kalp atış hızınızı, hızlı nefes alışverişinizi ya da çok uyarılmış gibi hissettiğinizi fark edebilirsiniz.

Aynı zamanda, yorgunluk ya da uyku düzeninizde değişiklik gibi strese bağlı başka semptomları da fark etmeye başlayabilirsiniz. Zihninizin ve bedeninizin tepkilerini anlamak, sizlere haberlerin sağlığınız üzerinde olumsuz etkiye sahip olacağını anlamanız yolunda erken işaretleri sunabilir. 

Eğer haberler tarafından olumsuz etkilendiğinizi hissetmeye başladıysanız, şimdi bazı koruyucu adımları atmaya başlama zamanı.

Haberlerden bunalmayı engellemek için 6 ipucu

1. Tüketiminizi düzenleyin.

Haber tüketiminiz konusunda düzenlemeler yapmak, kendinizi medya platformlarından uzak tutacağınız bir “mola” zamanı ayırmak gibi bilinçli bir karar vermeyi de içerir. Alternatif olarak, deneyimlediğiniz olumsuz etkilere dair bir örüntü fark etmiş olabilirsiniz. Örneğin, kendinizi yorgun hissettiğinizde, uykuya geçmeden önce ya da genel anlamda yüksek stresli zamanlarda haberleri okuduğunuzda olumsuz etkileri daha çok hissetmeye mi meyillisiniz? Eğer öyleyse, haberlere maruz kaldığınız zamanları günün bazı saatlerine, ortamlara ya da her ikisine olmak üzere sınırlandırabilirsiniz. 

Bazı haber kaynaklarının sizin için özellikle stres verici ve tetikleyici olan iletişim şekilleri ya da içerikler kullandığını fark edebilirsiniz. Muhtemelen bunlar özellikle agresif, taraflı ya da tartışmalı kaynaklardır. Eğer öyleyse, size iyi gelecek olan daha pozitif kaynaklar bulmaya çalışın. 

Örneğin, Dünya Sağlık Örgütü, pandemi döneminde yalnızca mevcut durumun gerçeklerini sunan sağlık otoritelerinin web sitelerine erişimi sınırlandırmayı önermiştir. 

2. Duygularınıza sahip çıkın.

Kendinizi hiçbir zaman olumsuz duygular hissettiğiniz için suçlamayın. Hissettiğiniz şekilde hissetmenizin sizin hakkınız olduğunun bilincinde olmanız önemlidir. Bunu yaparak, tepkilerinizin üzerinde kontrolünüzün olduğunu da kabul etmiş olursunuz. Bu sizi daha kontrol sahibi hissettirir ve daha olumlu başa çıkma mekanizmalarına ulaşma yolunda daha güçlü kılar.

3. Sağlığınıza özen gösterin.

Fiziksel bakımınıza zaman harcamak size stresli durumlara olumlu tepki vermeniz için en iyi fırsatı sunar. Sağlıklı beden, sağlıklı zihin.

Sağlıklı yemekler yemeye, düzenli fakat aşırı olmayan derecede egzersiz yapmaya ve iyi bir uyku düzeni yaratmaya gayret gösterin. Buradaki vurgunun sağlık üzerinde olduğunu, kilo kaybı ya da potansiyel açıdan zararlı olacak başka etmenlerde olmadığını unutmayın. Aynı şekilde, olumlu bir iş ve hayat dengesi kurarak, öz-farkındalık çalışmaları yaparak, sizin için destekleyici olan arkadaşlarınız ve aile bireylerinizle iletişimde kalmaya çalışarak ruh sağlığınıza özen gösterin. 

Haberlerden bunalmayı engellemek için 6 ipucu

4. Olumlu olana odaklanın.

Eğer olumsuz haber içerikleri tarafından tetikleniyorsanız, odaklanabileceğiniz bazı olumlu kaynaklar bulmaya çalışın. Örneğin, içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde, Dünya Sağlık Örgütü insanlara iyileşme hikayelerine odaklanmalarını öneriyor. 

5. Sağlıksız başa çıkma becerilerini daha olumlu alternatiflerle değiştirin.

Yeme bozuklukları ve kendine zarar verme davranışları gibi sağlıksız başa çıkma mekanizmalarının yerine koyabileceğimiz kişilerin olumlu davranışlarını belirlemelerine yardımcı olabilecek pek çok kaynak mevcut. Benzer kaynaklar pek çok başka davranış için de mevcut. 

6. Destek arayın.

Destek grupları ya da sağlık hizmetleri profesyonelleriyle irtibat kurun. Pozitif sosyal desteğin kıymetini ve yardım aramanın olumlu ve de güçlü bir adım olduğunu fark etmek önemlidir. Bu irtibatlar aynı zamanda sizlere başka yardımcı kaynaklar bulmanız konusunda da yardımcı olabilir. Yalnız değilsiniz, destek almak için elinizi uzatın. 

Haber platformlarından bilgi edinmek ve bunu yaparken bunalmamak arasındaki doğru dengeyi bulmak zor olabilir. Özellikle de dünya çapında bir krizin hâkim olduğu bu dönemde. Pek çok kişi için bu yıl oldukça zor bir yıl oldu ve olmaya da devam ediyor.

Zaman zaman endişeli, evhamlı ve stresli hissetmek normaldir. Fakat, kendi bakımımıza zaman ayırmak ve sağlığımızın olumsuz etkilendiğini düşünüyorsak yardım istemek de oldukça önemlidir. 

Herkesin bir birey olduğunu ve bir kişi için işe yarayan yaklaşımım bir başkası için en iyi yaklaşım olamayabileceğini farkında olmak önemlidir. Kendinize iyi gelen stratejileri bulmanız vakit alabileceği için buna hazırlıklı olun. Sizi bu süreçte yönlendirebilecek bir profesyonelden yardım almak konusunda endişe duymayın.

Çeviren: Yonca Kanburoğlu 

 

Facebook
Facebookta Paylaş
Twitter
Twitterda Paylaş
Twitter
E-Posta ile Paylaş
Whatsapp
Whatsappta Paylaş

ÖNCEKİ HAFTALAR