610f9920b0a9b__narcisism.jpg

Narsisistler Neden Kolayca Sıkılır?

08.08.2021

Susan Krauss Whitbourne
Yeni bir araştırma narsisistlerin sıkılma sebeplerini inceliyor.

Anahtar Noktalar
  • Kimse sıkılmaktan hoşlanmaz, ancak yüksek düzeyde narsisist olanlar için bu durum dayanılmaz olabilir.
  • Yeni bir araştırma, can sıkıntısı, narsisizm ve aşırı telefon kullanma isteği arasındaki bağlantıyı ortaya koyuyor.
  • Narsisistlerin sıkılmalarına sebep olan faktörleri anlayarak, onlarla olan ilişkilerin nasıl yönetileceği konusunda fikir edinilebilir.

Birçok uyaranın olduğu dijital bir dünyada, insanların nasıl sıkılabildiğini hayal etmek zor olabilir. Ne de olsa, her zaman kontrol edilecek yeni bir mesaj, sınırsız şov akışı, film seçenekleri ve en son COVID-19 istatistiklerinden ünlülerin skandallarına kadar her şey hakkında çalan daimi bir bilgi davulu mevcut. Bununla birlikte, sürekli bir dikkat veya hayranlık akışına ihtiyaç duydukları için, narsisizm düzeyi yüksek olan kişilerin bu “sıkıcılık” durumunu deneyimlemeleri muhtemeldir. 

Belki de hatırlayabildiğiniz kadarıyla, ekstra dikkat ve güven talep eden bir kuzeniniz vardır. Bu kuzen, akrabalar ailedeki diğer küçük çocuklara odaklandığında öfkelenen ve üzülen tiplerdendir. Yakın zamanda tüm ailenin katıldığı bir düğün merasiminde, bu kuzen gergin görünür ve banyoya gider. Gecenin çoğunu orada geçirir. Bu fiyasko yeni bir şey değildir, çünkü aynı kuzen, diğer insanlar anın tadını çıkarırken hareketsiz veya sessiz kalmaya zorlanırlar böylece cenazelerden bebek kutlamalarına kadar değişen uzun bir olaylar geçmişine sahip olurlar. 
/website/assets/images/my1/images/610f993ec19b9__1512_08_a_campbell_keith_narcissism_16x9thumb_textless_logo.jpg

Çoğu insan sıkıldığında, sadece parmaklarını oynatmaları anlamına gelse bile, kendilerini eğlendirmek için farklı yollar bulurlar. Kuzeniniz gibi güvensizlikle dolu olan insanlar için sabır gerektiren bir zaman dilimi işkenceden farksızdır. Böyle bireyler kendi düşünceleriyle ya da daha da kötüsü diğer insanların onları görmezden geldiği hissiyle baş başa kalırlar. Bu boşluğu doldurmanın yollarını ararlar. 

Can sıkıntısından kurtulma ihtiyacının bir narsisizm biçimini yansıttığı fikri, Kentucky Üniversitesi’nden Albert Ksinan ve arkadaşlarının, akıllı telefonların kompulsif bir şekilde kullanımı üzerine yaptıkları araştırmaya 2021 yılında ilham kaynağı oldu. Ksinan ve arkadaşlarına göre, önceki araştırmalar narsisistlerin “sosyal medyaya erişmek için akıllı telefonlarını kullanabileceklerini ve böylece kendi tercih ettikleri imajlarını sergileyebileceklerini” öne sürmektedir. Diğer taraftan yazarlar, belki de sıkıldıkları için böyle yapıyorlar diye de ekledi. 

Narsisizm ve Can Sıkıntısı İlişkisinin Test Edilmesi

Kentucky Üniversitesi liderliğindeki araştırma, akıllı telefon kullanımını incelemenin yanı sıra, sürekli hayranlık ve ilgiye ihtiyaç duyan insanların günlük yaşamının bir özelliği olan “can sıkıntısına” dair değerli bilgiler de sunmaktadır. Ksinan ve arkadaşları, akıllı telefon kullanımının problem teşkil etme olasılığının en yüksek olduğunu düşündükleri yaş aralığına odaklanmaya karar verdiler. 532 genç yetişkinden (yaş ortalaması 23) oluşan online örneklem; narsisizm, zorlayıcı akıllı telefon kullanımı ve can sıkıntısını değerlendiren standart anketleri doldurdular. 

Narsisizm anketleri grandiyöz (büyüklenmeci) narsisizmi “ilginin odağında olmayı severim” ve tam tersi olarak “kalabalığın arasına karışmayı tercih ederim” gibi maddelerle değerlendirdi. Korunmasız narsisizm ölçüsü ise “orada bulunanlardan en az biri tarafından takdir edildiğimi bilmedikçe bir grupla birlikte olmaktan hoşlanmam” gibi maddeleri içeriyordu. 

/website/assets/images/my1/images/610f996b385b2__smartphones.jpg

Can sıkıntısı eğilimini değerlendiren anket (7 puanlık bir ölçekle derecelendirilmiştir) aşağıdaki gibi örnek maddeler içermektedir: 
1. Aktivitelere odaklanmak benim için kolaydır.
2. Zaman hep yavaş geçiyor gibi hissederim.
3. Harekete geçmem için çoğu insandan fazla uyarana ihtiyaç duyarım.
4. Beklemem gereken durumlarda, sırada durmak gibi, çok huzursuz oluyorum.
5. Anlamsız şeyler yapmam gereken durumlarda kapana kısılmış gibi hissederim.
6. Gerçekten mutlu olmam için çok fazla değişiklik ve çeşitlilik gerekiyor.

Bu maddeleri nasıl puanladınız? Çalışma örnekleminin ortalama puanı 3.00 oldu ve çoğu katılımcı 2 ila 4 arasında puan aldı; bundan daha yüksek alınan puanlar sürekli heyecan aradığınızı gösterir. Çalışmanın amacı açısından, yazarların tarif ettiği “boşluğu” hisseden birinin sürekli olarak onu doldurmanın yollarını aradığını da görebilirsiniz. 

Çalışmanın bulgularına dönecek olursak, yazarların bildirdiğine göre, tahmin ettikleri üzere narsisizm ölçeğinde yüksek puan alanlar kompulsif akıllı telefon kullanımında da yüksek puanlar aldı (“etrafımdakiler cep telefonumu fazla kullanmamdan şikayetçi” gibi itemlere endeksli). Bununla birlikte, can sıkıntısı, en azından hassas narsisizm ölçeğinde yüksek olanlar için önemli bir aracı rol üstlenmiş oldu. Diğer bir deyişle, akıllı telefon kullanımı ile zayıf narsisizm arasındaki bağlantı, can sıkıntısı ölçeği puanları ile istatistiksel olarak açıklandı. Yazarlar, “zayıf narsisistlerin can sıkıntısı hissinden mustarip olma eğilimde olduklarını ve görünüşe göre, can sıkıntısından kaynaklanan olumsuz duygulara karşı koymak için akıllı telefonları kolay bir çözüm olarak kullandıkları” sonucuna vardılar. 

Sonuçlara dayanarak, grandiyöz narsisistler için akıllı telefon kullanımı, can sıkıntısını hafifletme girişiminden farklı bir ihtiyaçtan kaynaklanıyor gibi görünüyor diyebiliriz. Sosyal medyada hava atmayı seven bu daha girişken bireyler için akıllı telefon, ilgi odağı olma ihtiyaçlarının bir ifadesi haline geliyor. 

Narsisizmi Anlamada Can Sıkıntısının Ötesi

Daha önce bahsettiğim akrabaya dönersek, diğer insanlar ilgi odağı olduğunda tüm bu sıkıntıya neden olduğuna inandığınız şeyi tekrar düşünün. Bu davranışı zayıf narsisizmin bir sonucu olarak görüyorsanız, gelecekteki etkileşimlerinizi nasıl anlayacağınızı ve yöneteceğinizi daha iyi idrak etmiş olabilirsiniz. Davranışı yine de can sıkıcı bulsanız da en azından arkasında ne olduğuna dair bir bakış açısı kazanabilirsiniz. Bu insanların başkasına hükmetmek yerine sadece içsel bütünlüğünü sağlamaya çalıştığını anlayabiliriz. Ayrıca, savunmasız bir narsisist için sosyal medyayı sürekli kontrol ederek bu doğrulamayı aramasının nasıl bir şey olduğunu düşünün. Bu “beğeniler, kalpler ve yorumlar” her gönderide olmazsa narsisist bireylerin ne kadar zor bir süreçten geçtiğini anlayabiliriz. Onaylanma olmadığında onay beklemek yalnızca daha fazla güvensizlik doğurur. 
Özetle, can sıkıntısı tek başına bir narsisistin tüm davranışlarını hatta zayıf olanları bile açıklayamaz. Bununla birlikte, gerçek benliklerinin parlamasına izin vererek, hayatınızdakilerin daha çok doyum yaşamalarına yardımcı olacak önemli bilgiler edinebilirsiniz. 

Çeviren: Uzman Psikolog Lamia Kalender Ergül   
Instagram: @uzmpsklamiaergul

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/us/blog/fulfillment-any-age/202107/why-are-narcissists-so-easily-bored

Facebook
Facebookta Paylaş
Twitter
Twitterda Paylaş
Twitter
E-Posta ile Paylaş
Whatsapp
Whatsappta Paylaş

ÖNCEKİ HAFTALAR