60bb810f4453e__1.jpg

Çocuklarda ve Gençlerde İntihar Davranışı İşaretlerini Ele Almak

05.06.2021

İntihar çocuklarda ve gençlerde artıyor. Erken belirtileri tanımak, ihtiyaç duydukları yardımı almaları için önemli bir adım.

Çocukluk ve ergenlik dönemi içinde bir takım zorluklar meydana gelebilir. Uyum sağlama baskısı, kim olduğunu anlama, zorbalık ve daha fazlası, çocuklar ve gençler için yönetilmesi zor olan durumlardan olabilir. Bazen yaşanılan bu zorluklar kişiye çok fazla gelebilir. Herhangi biri intihar düşüncesi yaşayabilirken, gençlerde yalnızca düşünmek değil intihar oranlarının da arttığı görülüyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre intihar, Amerika Birleşik Devletleri'nde hem 10-14 yaş arası çocuklarda hem de 15-19 yaş arası gençlerde ve genç yetişkinlerde ikinci önde gelen ölüm nedenidir. İntihar daha büyük ergenlerde dünya genelinde üçüncü önde gelen ölüm nedenidir. Krizdeki birini görmek bir ebeveyn, bakıcı, öğretmen veya arkadaş için korkutucu olabilir. Eğer krizi yaşayan siz iseniz, bu durum zor ve korkutucu hissettirebilir.

Ruh halindeki rutin değişiklikler ile intihar davranışı arasındaki farkı anlamak zor olabilir. İntihar duyguları veya intihar niyetine karşı sıradan üzüntü ve hayal kırıklığı nedir? Göründüğü kadar çetrefilli olsa da, çeşitli işaretler çocuğunuzun risk altında olup olmadığını ve harekete geçilmesi gerektiğini gösterebilir. Mindful Living Group' un kurucusu ve psikoterapisti LCSW' den Jessica Brazil, güvenilir yetişkinlerin "ilk savunma hattı" olduğunu söylüyor. Çocuğunuz için endişeli olsanız da intihar önlenebilir ve yardım alınabilir.

Çocuğunuzun Veya Ergeninizin İntiharı Düşündüğünü Gösteren İşaretler

Herkes farklı olmasına rağmen, çocuğunuzun veya ergen çocuğunuzun intiharı düşündüğüne dair yaygın işaretler şunları içerir:
Arkadaşlardan, aileden ve aktivitelerden çekilme
Uyku veya yeme düzeninde göze çarpan değişiklikler
Kaybolmaktan veya ölmekten bahsetmek
Ebeveynler veya aile gibi başkalarının onlarsız daha iyi durumda olacaklarını veya orada olmasalar daha iyi durumda olacaklarını ima etmek
Umutsuzluk duygularını ifade etmek
Umursamaz veya saldırgan davranış
Ruh halindeki dramatik değişiklikler
Artan maddelerin kullanımı veya maddenin kötüye kullanımı

Küçük çocuklarda tedirgin edici davranışları fark etmek aslında daha zordur. Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü (NIMH) aşağıdakilere dikkat etmeyi öneriyor:

Sık öfke nöbetleri
Tıbbi bir neden olmaksızın baş ağrısı ve karın ağrısı şikayetleri
Sık sık korkular ve endişeler hakkında konuşmak
Okulda zorluk yaşamak
Sık sık kabus görmek
/website/assets/images/my1/images/60bb7f8dc2639__2.jpg
Bunlardan bazılarının intihar düşüncelerinin eşlik edebileceği veya etmediği akıl sağlığı durumlarının semptomları veya belirtileri de olabileceğini unutmayın. Her iki durumda da yardım için kaynaklar mevcuttur. Ulusal Akıl Hastalığı Birliği (NAMI) intihar düşünceleri ve intihar davranışı arasında bir ayrımın altını çizer. İntihar davranışı psikiyatrik bir acil durumdur - hemen harekete geçmeniz gerekir.

 İşaretler şunları içerir:
• Kişisel eşyalarını vermek
• Sevdiklerine veda etmek
• Bir silah satın almak veya hapları saklamak 
/website/assets/images/my1/images/60bb7fb70c08e__3.jpg
• Bir depresyon döneminden sonra sakinlik göstermek
• Hayatlarını sona erdirmek için bir plan yapmak
• Hayatlarını sona erdireceklerine dair açıklamalar yapmak
Bunlardan herhangi biri size tanıdık geliyorsa, siz ve çocuğunuz yalnız değilsiniz. Aşağıda ele alacağımız kaynaklar yardımcı olabilir.

Çocuklar Veya Gençler Neden İntiharı Düşünebilir?

Çocukluk ve ergenlik, büyük değişim dönemleridir. Bu yıllarda özellikle ergenlik döneminde meydana gelen fiziksel ve hormonal değişimlerin yanı sıra, çocuklar ve gençler intihar düşüncelerine karşı kendilerini daha savunmasız hale getirebilecek sorunlarla yüz yüze gelebilirler.

Araştırmalar, gençlerin aşağıdaki nedenlerden dolayı intiharı düşünebileceğini öne sürüyor:

Altta Yatan Akıl Sağlığı Durumları

Bulgular, intihar sonucu ölen 10 kişiden 9'unun altta yatan bir ruh sağlığı sorunu olduğunu gösteriyor.
Bunlardan bazıları şunları içerir:
Depresyon
Anksiyete Bozuklukları
Yeme Bozuklukları
Bipolar Bozukluk
Travma Sonrası Stres Bozukluğu (PTSD)
Madde Kullanımı Ve Kötüye Kullanımı

/website/assets/images/my1/images/60bb800fb55e1__4.jpg

Stresli Yaşam Olayları Ve Sosyal Baskılar

Araştırmalar, LGBTQIA + insanlarının intihara teşebbüs etme olasılığının heteroseksüel bireylere göre 4 kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

Transseksüel topluluklarda bu risk daha da yüksektir - trans bireylerin% 43'ü yaşamları boyunca intihara teşebbüs etmişlerdir. Zorbalık da, intihar düşüncelerinde ve davranışlarında rol oynayabilir. 

CDC’ye göre, başkalarına zorbalık yaptığını ve zorbalığa uğradığını bildiren gençler intihar davranışlarına başvurma konusunda en yüksek riske sahipler. Genç intiharlarının "aile faktörlerinden" kaynaklandığı tahmin ediliyor. Bunlar,  depresyon ve aile içinde madde kötüye kullanımı kadar intihar sonucu ölen bir aile üyesini de içerir.

Diğer stresli yaşam olayları ve sosyal baskılar intihar düşüncelerine yol açabilir, örneğin:

Cinsel Kimlik Konusunda Çatışma
Boşanma 
Bir Aile Ferdinin Veya Sevilen Birinin Kaybı
Irkçılık Ve Ayrımcılık
/website/assets/images/my1/images/60bb807558ef5__5.jpg
Akademik Olarak Başarılı Olma Baskısı
Cinsel, Duygusal Ve Fiziksel İstismar
/website/assets/images/my1/images/60bb80a43893d__6.jpg
Yakın ilişkiler de, çocukların ve gençlerin intihar hakkında düşünmelerine neden olabilir. Brazil, "Bir ayrılık, önemli bir arkadaşlığın kaybı, bir genç veya çocuk için ölüm gibi gelebilir" diyor. Ayrıca desteğe erişememenin intihar düşüncesi riskini artırabileceğine de dikkat çekiyor.

Mizaç

Bazı kişilik özellikleri, bir kişinin intihar düşüncelerine ve davranışlarına sahip olma riskini artırabilir. Bunlar şunları içerir:
Mükemmelliyetçilik
Düşük Özsaygı
Özeleştiri
Dürtüsellik

/website/assets/images/my1/images/60bb814036c31__7.png

Çocuğumun İntihar Etmeyi Düşündüğünü Düşünürsem Ne Yapabilirim?

Çocuğunuzla intihar hakkında konuşmak kahredici olabilir. Ancak konuyu açığa çıkarmak, önleme ve tedavinin anahtarıdır.

Çocuğunuzla Veya Ergeninizle Nasıl Konuşulur?

Çocuğunuza sakin ve sempatik bir yerden yaklaşmak, onları özgürce konuşmaya teşvik edebilir. Brazil, “Bir yetişkin veya ebeveyn intihar hakkında ne kadar rahat konuşursa, çocuk veya genç kendini o kadar güvende hissedecektir” diyor.

Ebeveynlerin bu konuyla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmek için kendileri için terapi araştırmaları gerektiğine inanıyor. Bu, çocuklarını daha da uzaklaştırabilecek bir şey söylemelerini önlemeye yardımcı olabilir.

Dürüst bir ortam yaratmak da yardımcı olabilir. Brazil, "Tabu ve zorlu konular hakkında açık iletişim pratiği yapmak çok önemli" diyor.

/website/assets/images/my1/images/60bb8188608e9__8.jpg
Brazil  çocuğunuz konuştuğunda size şunları yapmanızı önermekte;
Şefkatli bir kulak sunmak.
Çok fazla bilgi vermeden veya çözüm sunmadan çocuğunuzu dinlemek. Bu, çocuğunuzun onaylanmış, görülmüş ve duyulmuş hissetmesine yardımcı olabilir.
"Benim sorunlarım seninkinden çok daha büyük" gibi küçümseyici veya karşılaşılaştırıcı yorumlar yapmaktan kaçınmak.
Çocuğunuza hiçbir konunun konuşulmasının yasak olmadığına dair güvence vermek.

Yardım almak

Duyguları anlamak ve duygular hakkında konuşmak herkes için zor olabilir, ama özellikle genç insanlar için oldukça zordur. Bu yüzden, bir akıl sağlığı uzmanından yardım almak çok faydalı olabilir. Bir uzman, çocuğunuz intihar düşünceleri veya davranışları gösterdiğinde hemen kullanılacak bir güvenlik planı (diğer bir deyişle kriz planı) geliştirmenize de yardımcı olur.

Çocuğunuza, ruh sağlığı uzmanlarının insanların duygularını yönlendirmelerine yardımcı olmak için eğitildiğini bildirerek başlayabilirsiniz. Ayrıca farkındalık ve dayanıklılık oluşturmaya da yardımcı olabilirler. Bununla beraber, online terapi programlarını da düşünmek isteyebilirsiniz. Bir dizi program hem anında hem de sürekli yardım sunar. 
/website/assets/images/my1/images/60bb81b4d56bc__9.jpg

Çocuğunuz Krizde Olduğunda İntihar Önleme Kaynakları

Birinin intihar düşüncesi olduğunda, şefkatli bir kulak ve profesyonel yardım her şeyi değiştirebilir. Birçok intiharı önleme kaynağı mevcuttur. İşte mevcut yardımın yalnızca bir örneği:

ACİL BİR DURUMDA ÇOCUĞUNUZ ACİL TEHLİKE ALTINDAYSA:

• Haplar, silahlar veya keskin nesneler gibi kendilerine zarar verebilecek nesneleri çocuklarınızın ulaşabilecekleri yerden kaldırın.
• Onlarla kalın ve hemen profesyonel yardım isteyin.
• Yerel acil servisinizi arayın (112). 
Operatöre krizdeki bir çocuk için olduğunu söyleyin, böylece sizi doğru desteğe yönlendirebilirler. 
Ya çocuğunuzla birlikte en yakın hastahanenin psikiyatri aciline de gidebilirsiniz.

/website/assets/images/my1/images/60bb81f750a44__10.jpg

Kriz yardım hatları
112 acil servisi arayın
155 polis
Dünyanın herhangi bir yerindeyseniz https://www.befrienders.org/’dan ülkenizdeki yardım hatlarına ulaşabilirsiniz.
İleriye Bakmak
Gençlerde intihar oranları, son on yılda % 56 arttı. Ulusal Halk Radyosu'na (NPR) göre pandemi, gençlerin intiharı konusunda araştırmacıların daha da endişelenmesine neden oluyor. Sosyal medya, zorbalık ve çocukların ve gençlerin geçen yıl yalnız başına geçirdikleri zaman intihar düşünceleri ve davranış risklerini artırabilir.
Bütün bunlar hakkında düşünmek korkutucu olabilir. Ancak mevcut kaynaklara başvurulabilir ve  intihar önlenebilir. İntihar düşünceleri bir semptomdur ve yönetilebilir. Belirtileri tespit etmeyi öğrenmek, yardım aramanıza ve çocuğunuzu tedavi yoluna sokmanıza yardımcı olacaktır.

Çeviren: Klinik.Psk.Feyza Topçu
Instagram: @feyzatopcucom
Kaynak: https://psychcentral.com/health/signs-of-suicidal-behavior-in-children-and-teens#suicide-prevention         

Facebook
Facebookta Paylaş
Twitter
Twitterda Paylaş
Twitter
E-Posta ile Paylaş
Whatsapp
Whatsappta Paylaş

ÖNCEKİ HAFTALAR