643c0f61ccf5f__friendship2.jpg

Bugün Eski Bir Arkadaşımızı Arayalım

16.04.2023

Andrea Bonior

İlk olarak arkadaşlarımıza nasıl öncelik vereceğimize odaklanalım istiyorum. Kaliteli sosyal etkileşimlerin ve besleyici sosyal ilişkilerin fiziksel ve zihinsel sağlığımız üzerinde ne kadar derin bir etkisi olduğuna dikkat çekmek yerinde olacaktır. Aslında ömrümüz boyunca arkadaşların en önemli değişkenlerden birisi olabileceğini söyleyebilirim. Sadece hayatınıza bir anlam duygusu katma konusunda yardımcı olmakla kalmazlar, aynı zamanda depresyon, kaygı ve travma sonrası stres bozukluğu riskini de azaltırlar. 

Yeni bir çalışma, sosyal etkileşimin modumuzu yükselttiğini söylüyor

Proaktif olarak bir arkadaşla iletişim kurmanın ve kaliteli bir sosyal etkileşime girmenin o gün içinde ruh halimizde anlamlı bir yükselişle ilişkili olduğunu gösteriyor. Yakın zamanda İletişim Araştırmaları’nda (Communication Research) yayınlanan bir çalışmada, Kansas Üniversitesi İletişim Çalışmaları profesörü Jeffrey Hall ve arkadaşları, katılımcılara, aşağıdaki davranışlardan birinde bir arkadaş ile etkileşim kurmak da dahil olmak üzere tamamlamaları için farklı iletişim görevleri verdi:
Buluşmak
Anlamlı bir konuşma yapmak
Şakalaşmak
Özen göstermek
Dinlemek
Başkalarına ve onların fikirlerine değer vermek
Samimi iltifatlar etmek
Anlaşıldığı üzere, yedi etkileşim türünden hangisinin seçildiği önemli değildi. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında hepsi stres, bağlantı kurma, endişe, iyilik hali, yalnızlık ve günün kalitesi algıları açısından daha çok fayda sağladı. 
Bu çalışma için veri toplama, Covid-19 kapanmasından önce, kapanma sırasında ve sonrasında devam etti. Bu da saydığımız 7 davranışın faydalarının, “tipik” günlük hayata karşı farklı izolasyon koşullarında bile istikrarlı olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, yüz yüze etkileşimin elektronik yollarla gerçekleşen etkileşimden çok daha faydalı olduğunu belirtmekte fayda var. Daha önce listelenen aktivitelerin özelliklerini içeren tüm etkileşimler iyilik halinde meydana gelen bir yükselişle ilişkilendirildi. 

/website/assets/images/my1/images/643c0f247cd93__friendship.jpg

Kısacık iletişimlerin bile faydası var

Çok fazla çaba veya zaman gerektirmeyen bu kadar basit bir şey ruhlarımız için neden bu kadar önemli olabilir? Araştırmacılar, iletişimin aidiyet duygumuzu artırdığını öne sürüyor. Herhangi türden kaliteli sohbetler de dahil olmak üzere kişilerarası bağlantılar bizi daha az yalnız hissettirebilir, bu da stresimizi ve yalnızlığımızı azaltırken iyimserlik duygumuzu artırabilir. 

Kısa etkileşimlerin bir fark yaratmadığını düşünebilirsiniz. Ancak tam tersine, küçük etkileşimler daimi hediyeler olabilir, çünkü bu etkileşimler, yalnızca onlara katıldığınız anda kendinizi iyi hissetmenizi sağlamakla kalmaz aynı zamanda, zaman içinde ilişkilerinizi güçlendirmeye ve beslemeye yardımcı olur. Bu da sağlığınızı uzun vadede daha da destekler. 
Hayatında seni güldüren ya da özellikle sohbet etmekten keyif aldığın biri veya birileri var mı? Neden bu hafta onlara zaman ayırmıyorsun? 

Çeviren: Lamia kalender Ergül / @uzmpsklamiaergul
Kaynak: Kaynak için tıklayınız.

Facebook
Facebookta Paylaş
Twitter
Twitterda Paylaş
Twitter
E-Posta ile Paylaş
Whatsapp
Whatsappta Paylaş

ÖNCEKİ HAFTALAR