60e83d26ee73d__1.jpg

Hayatınız İle Olan İlişkiniz Nasıl?

09.07.2021

Robert Taibbi

Bahsedeceğim 5 soru hayatınızla olan ilişkinizi daha net bir şekilde görebilmenize yardımcı olacaktır. 

“Bana hayatınızdan bahsedin.”
Aklınız nerelere gitti? Ne düşünmeye başladınız? Hayatınız hakkında “nasıl” düşünüyorsunuz?

Birçok kişi geçmişine odaklanır, zihinleri bazı iyi ve kötü sahneleri montajlar veya geçmiş yılların öne çıkanları arasında kronolojik bir akış videosu hazırlar. Diğerleri ise, duygularını daha yakından takip ederler ve konuştukları şeyler hali hazırdaki duygusal durumlarının bir özetidir – hayatım güzel veya hayatım berbat vb- Bazen de son birkaç yılın bir yansıması olan daha önemli bir şeyler içerir – olan biten iyiydi, kötüydü, önemsizdi, sevinç veya acı anılarla doluydu gibi. 

Peki ya hayatınızı daha bugüne ait, daha aktif, nerede olduğunuzla ilgili bir etiket veya hatıralar portföyü olarak değil; sizden ayrı ama hayat denen bu şey boyunca her zaman yanınızda yürüyen bir arkadaş gibi düşünseydiniz? Bunu hayal edebiliyor musunuz? Gözlerinizi kapatıp hayatınızı bir birey veya varlık olarak hayal edebilir misiniz? Acele etmeyin vaktiniz var. Tamam mı? Peki hayatınız ile olan ilişkiniz nasıldı? 

Eğer oda arkadaşı olsaydınız hayatınız ile olan ilişkinizi nasıl tanımlardınız?

İyi birer arkadaşız: Birbirimizi kontrol ederiz, nasıl olduğumuz hakkında konuşuruz ve ikimiz de birbirimizin iyi olduğundan emin oluruz. Veya çok yakın iki dostuz: Duygusal olarak yakınız, birbirimize güven duyarız, takım gibiyiz ve birbirimizin arkasını kollarız. Ya da çok anlaşamayız: Sürekli olarak birbirimizi eleştiririz, hep arkamdan iş çevirdiğini düşünürüm, mutsuzum ve bazı şeyler bana çok sefil hissettiriyor. Farklı dünyalara aitiz ve aramızda hep bir gerginlik var. Onun hakkında hiç düşünmemeye çalışıyorum. 

/website/assets/images/my1/images/60e83d598a55b__2.jpg

Bu durumda hayatınıza güvenebilir ve ona yaslanabilir miydiniz? Yoksa aranızda sürekli olarak devam eden bir suçlama, eleştiri veya kaçınma mı söz konusu olurdu?

Eğer hayatınız yakın bir arkadaşınız olsaydı liderlik kimde olurdu?

Bu durum, hayatınızı kendi inşa ettiğiniz bir şey olarak görüp görmediğinizle ilgilidir. Liderliği ele alıyor musunuz? Hedefler belirleyip ilerlerken hayatınız sizi takip ediyor mu? Yoksa hayatınızı keşfettiğiniz, hayatınızın başrolde olduğu, rehberlik etme ve yol gösterme yeteneğine güvendiğiniz, her zaman olmanız gereken yere varacağınıza inandığınız, o küçük seslere veya içgüdülere güvendiğiniz ve yolunuza çıkacak her şeye açık olduğunuz bir macera mı? Ya da bazen kararlı, odaklanmış ve proaktifken, bazen de meraklı, belirsiz ve neyin geliştiğini görmeye istekli olduğunuz bir kombinasyon mu? Sizin bakış açınız hangisi? 

Şu anda sizin ve hayatınızın izlediği yolu beğeniyor musunuz? 

İkiniz de gitmek istediğiniz yöne mi gidiyorsunuz, yoksa daha önce seyahat ettiğiniz için ikinizin de izlediği bir yol mu var?  Bu yol sadece hayatınızın bildiği bir yol mu? 
Yoksa sık sık yoldaki hangi tarafa gideceğiniz konusunda mücadele mi ediyorsunuz? Bu yolda daha önce gitmediğiniz ve keşfetmek istediğiniz bir patika var mı? 

/website/assets/images/my1/images/60e83d7ee2fa2__3.jpg
Ortada bir anlaşmazlık varsa sen ve hayatın bunu çözebilir misiniz?

Bu, içimizde ortaya çıkan çatışmalar ile ilgilidir. İsteklerimiz ile olması gerekenler arasında, seçmemiz gereken yollar arasında veya sadece kalbimiz ile beynimiz arasındaki anlaşmazlıklarda ortaya çıkan çatışmalar. Her iki tarafı da duyup taratabiliyor musunuz? Yoksa hayatınız sizi sürekli istediğini yaptırmaya zorlayan bir zorba mı? 

Hayatınızla olan ilişkinizi nasıl değiştirmek istersiniz? 

Hayatınızla olan ilişkinizde neyi değiştirmek istiyorsunuz? Eleştirmeyi bırakın ve biraz daha nazik olun; farklılıkları bulmaya ve göstermeye yardımcı olun, kendinize başka bir yola girmek ve tehlikeleri görmenize yardımcı olmak için gereken desteği ve cesareti verin. Önce kendinize izin verin, sakin olun ve bir süre sadece arkadan takip edin. 
Yani?

Sen ve hayatın arasındaki ilişki diğer ilişkiler gibidir. Neleri takdir ediyorsun ve neleri değiştirmek istiyorsun? 

Çeviren: Uzman Psikolog Lamia Kalender Ergül
Instagram: uzmpsklamiergul 
Kaynak: https://www.psychologytoday.com/us/blog/fixing-families/202106/what-s-your-relationship-your-life

Facebook
Facebookta Paylaş
Twitter
Twitterda Paylaş
Twitter
E-Posta ile Paylaş
Whatsapp
Whatsappta Paylaş

ÖNCEKİ HAFTALAR