60785f3593939__1.jpg

Güçlü Bir İlişkinin 10 Temeli

15.04.2021

Gary W. Lewandowski Jr.

Tatminkar ve sağlam bir ilişki kurmak için gereken temellerin çoğu zaten ilişkinizde mevcut olabilir. 

İş hayatınızda performans değerlendirmesi aldıysanız bilirsiniz. Her zaman "iyileştirilmesi gereken" bir alan vardır. İyi olduğunuz kısımları mı yoksa geliştirmeniz gereken bölüme mi odaklanırsınız? Elbette ikinci kısma. Bir parçanız, o şeyin sizi rahatsız etmesine izin vermenin saçma olduğunu bilir ama yine de buna engel olamazsınız.

Ne yazık ki romantik ilişkilerimizde de aynı şeyi yaparız. Hepimizin olumsuzluk önyargısı veya deneyimlerin kötü yönlerine odaklanma eğilimi vardır. Bu bizi ilişkimiz için olması gerekenden daha fazla etkiler. İyi zamanları olağan kabul ederiz ve bunlar ilişkimizin pek az takdir edilen bir parçası haline gelir. Peki ya sorunlar? Hemen göze çarpar. Eşimizin duyarsız yorumları, ruh halleri ve dağınıklığı düzenli olarak tüm dikkatimizi çeker.

Bunu ilk heyecanını biraz yitirmiş bir ilişkiyle birleştirin ve sorunlardan başka herhangi bir şeyi fark etmek zorlaşsın. Daniel Kahneman'ın Hızlı ve Yavaş Düşünme kitabında tanımladığı gibi sadece önümüzde olanı görme ve o anda orada olmayanları göz ardı etme eğilimindeyiz. Sorunlar gördüğünüz tek şey olduğunda ilişkinizin tamamı buymuş gibi gelir.

Aslında var olmayan problemleri bile üretebileceğimiz şeyleri yakalama konusunda çok güçlü bir eğilimimiz var. Science'ta yayınlanan bir araştırma, ilişkimizin önemli bir sorunu yoksa, bir zamanlar küçük bir sorun olarak kabul edilen bir konuyu ele alma ve bunun daha sorunlu olduğunu hissetme olasılığımızın daha yüksek olduğunu gösteriyor.

https://kemalsayar.com//website/assets/images/my1/images/60785f518c05b__2.jpg
Zamanımızı yanlış şeyler hakkında endişelenerek geçirdiğimizde neyin doğru gittiğini takdir edecek vaktimiz olmaz. Bu sadece ilişkiye bakışımızın çarpık olduğu anlamına gelmez, aynı zamanda anlamlı fırsatları kaçırdığımız anlamına da gelir. Sorunlar üzerinde çalışmak uzun vadeli bir ilişkiyi geliştirmenin bir yolu olsa da eşinizin iyi nitelikleri ve ilişkinizin olumlu yönleri üzerinde düşünmek de aynı derecede önemlidir.

SAĞLIKLI İLİŞKİLERİN TEMELLERİ

Bakış açınızı değiştirmek için ilişkinizin istikrarlı, tutarlı ve rahat yönlerine daha fazla dikkat ederek başlayın. İlişkinin barışçıl, drama içermeyen, olağan unsurlarının unutulması kolaydır. Ancak bunlar ilişkinin güç kaynaklarıdır.

Aşağıda, araştırmaların öne sürdüğü sağlıklı ilişkilerin 10 temel dayanağının tatmin edici ve kalıcı bir bağ kurmak için önemli olduğunu belirtiyor. Bunların çoğu muhtemelen kendi ilişkinizde mevcuttur; sadece yavalşamanız ve dikkat etmeniz gerekir

1. Kendiniz olabilirsiniz.

Siz ve eşiniz birbirinizi olduğunuz gibi kabul eder; birbirinizi değiştirmeye çalışmazsınız. Eşiniz sizi yargılarsa endişelenmeden kendiniz olabilir ve gerçek kimliğinizi gösterebilirsiniz. Bu yararlıdır çünkü araştırmalar, birbirlerini kabul eden çiftlerin ilişkilerinden daha memnun olma eğiliminde olduklarını göstermektedir.

2. Siz en iyi arkadaşısınız.

Birçok yönden, romantik eşiniz sizin en iyi arkadaşınız ve siz de onların en iyi arkadaşısınız. Bu iyi bir haber çünkü araştırmalar, arkadaşlığı vurgulayan romantik eşlerin daha kararlı olma ve daha fazla cinsel tatmin deneyimleme eğiliminde olduğunu gösteriyor. Arkadaşlığa değer veren romantik ilişkiler, duygusal desteği, yakınlığı, sevgiyi ve güçlü bir bağı sürdürmeyi başarır. Ayrıca bakım, güvenlik ve arkadaşlık ile ilgili ihtiyaçları karşılamaya odaklanır.

3. Kendinizi rahat ve yakın hissedersiniz.

Birine yaklaşmak her zaman kolay değildir. Ancak ilişkinizde, bunu başardınız ve duyguları paylaşmakta, birbirinize güvenmekte ve duygusal olarak yakın olmakta oldukça rahatsınız. Güvenlik açığı bazen zorlayıcı olsa bile eşinize güvenmeyi öğrendiniz ve bunun sizi yaklaştırdığını gördünüz. Artık duygusal duvarlar kurmuyorsunuz ve eşinizin ayrılması konusunda sürekli endişelenmiyorsunuz, bu da bir istikrar duygusu sağlıyor.

https://kemalsayar.com//website/assets/images/my1/images/60785fda73b36__3.jpg

4. Farklı olmaktan çok benziyorsunuz.

Yeni araştırmalara göre, sizin ve eşinizin birçok ortak noktası var ve temel benzerlikler ilişkinizi daha tatmin edici hale getirmeye yardımcı olabilir. Elbette, farklılıklar göze çarpar ancak bu birkaç zıtlığın ötesinde birçok yönden benzersiniz. Örneğin, siz romantik komedilerin tadını çıkarırken eşiniz süper kahraman filmlerinin tadını çıkarabilir. Bu bir karşıtlık gibi görünse de ikiniz de birlikte yemek yemekten zevk alan, sohbet eden ve TV şovlarını beraber izleyen bir çiftsiniz. Sonuçta, farklılıklarınızdan çok daha fazla ortak yönünüz var.

5. Takım gibi hissedersiniz.

Kelimeler önemlidir. Konuşurken "biz" ve "bizim" gibi kelimeleri sık sık kullanıyor musunuz? Biri "Arka arkaya izlemek için en sevdiğiniz program hangisi?" diye sorarsa "Schitt's Creek'i izlemeye başladık" diye yanıt veriyor musunuz? "Biz" ifadesinin kullanılması, ilişkinizde güçlü bir bilişsel yakınlık veya paylaşılan kimlik duygusu olduğunu gösterir. Araştırmalar, bu şekilde birbirine bağlı çiftlerin daha memnun olma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

6. Sizi daha iyi bir insan yaparlar.

Eşiniz, kimliğinizi iyileştirmenize ve geliştirmenize yardımcı olur. Burada eşiniz sizin yerine bu sorumluluğu üstlenmez ve size nasıl değişeceğinizi söylemez. Bunun yerine kişisel gelişim tercihlerinizi destekler. Kendini geliştirme hissine katkıda bulunan yeni ve ilginç deneyimler ararsınız. İlişki araştırmacılarına göre, birey olarak gelişip olgunlaştığınızda ilişkiniz de büyür.

7. Gücü paylaşırsınız.

Çiftler kendi iş bölümlerine sahip olabilir. Örneğin, biriniz bahçeye bakarken diğeri iç dekorasyonla ilgilenir. Genellikle ilişkide karar verme ve gücü paylaşırlar. Her iki tarafın da söz hakkı olduğunda ilişkiler daha güçlü, daha tatmin edici ve uzun sürmesi daha olasıdır. Çiftler ilişkilerindeki işbölümünün adil olduğunu hissettiklerinde daha mutlu olurlar.

8. Temelde iyi insanlardır.

İnsanlar bir eşten ne ister? Şaşırtıcı derecede basit: Güvenilir, sıcak, nazik, adil, güvenilir ve zeki biri olmasını bekler. Bu özellikler gösterişli olmasa ve istek listenizi oluştururken hemen aklınıza gelmese de sağlam bir ilişki için temel oluştururlar. Araştırmalar, eşlerin hoş ve duygusal olarak istikrarlı kişilikleri olduğunda ilişkilerinde daha tatmin olma eğiliminde olduklarını göstermektedir.

https://kemalsayar.com//website/assets/images/my1/images/60785ff92b8aa__4.jpg

9. Birbirinize güveniyorsunuz.

Eşimize güvenebilmeliyiz. Onlara sadece telefonumuzun şifresi veya banka hesabımıza erişim konusunda güvenmiyoruz, ayrıca eşimizin her zaman bizim için iyi olanı göz önünde bulundurduğunu ve ihtiyaç duyduğumuzda yanımızda olacağını biliyoruz. Araştırmalar, bunun olumlu bir döngü olduğunu söylüyor: Güven, daha fazla güveni teşvik ediyor.

10. Ciddi sorunlarınız yok.

Sorunlar var ve SORUNLAR var. Bazen uğraşmak zorunda olmadığımız tüm sorunları unutmak kolaydır. Saygısızlık, aldatma, kıskançlık ve duygusal veya fiziksel istismar gibi sorunlar ilişki için öldürücüdür. Bazen ışık bu karanlığın yokluğundan gelebilir.

Her maddenin ilişkiniz için nasıl geçerli olup olmadığını düşünmek için birkaç dakikanızı ayırın. Bu noktada, ilişkinizin iyi durumda olduğunu doğrulamak için bir puanlama yapabilirsiniz. İlişkinizde bu 10 maddeden kaç tanesine sahipsiniz? Kaç tanesi eksik? Ama asıl mesele bu değil. Muhtemelen, ilişkiniz tüm unsurlara sahip. Önemli olan, bu temel alanları daha iyi fark etmek ve gerektiğinde geliştirmektir. Çoğu zaman, bu temelleri güçlendirmek, ilişkinizde işe yarayan her şeyin tadını çıkarmak kadar basittir. Ne arayacağınızı bilmek önemlidir.

Umarım bu listede olmayan güçlü alanlarınızı da fark etmişsinizdir. Çünkü bu liste her şeyi kapsamıyor. Daha da önemlisi, neyin işe yaradığını daha fazla fark etmeye başlamanıza ve neyin eksik olduğuna takıntılı olmadığınızı gösteriyor.

Elbette, kötü bir ilişkide kalmak için birkaç olumlu şey ile yetinmemelisiniz. Güçlü yönlere odaklanmak, yalnızca onları daha iyi hale getirmek isteyen iyi ilişkiler içinde olanlar için yararlıdır. İyi ilişkiler, eşitler arasındaki karşılıklı saygı, sevgi ve arkadaşlık üzerine kurulur.

Buradan çıkarabileceğimiz ders, ilişkinizin sorunları yokmuş gibi davranmak değildir. Aksine ilişkinizin ne kadarının zaten iyi gittiğini anladığınızda bu sorunları çözmek çok daha kolaydır. İlişkiler onları zorlaştırmadan da yeterince zordur. Yalnızca neyin yanlış olduğuna odaklanıldığında ilişkinizin kötü olduğuna dair yanlış inancı benimsemek kolaydır. Ancak iyi yönlere odaklanıp ilişkinize daha fazla özen gösterdiğinizde ilişkinizin düşündüğünüzden daha güçlü olduğunu fark edebilirsiniz.

Çeviren: Uzman Klinik Psikolog Rabia Yavuz
Eposta: rabia.yavuz@gmail.com
Instagram: @klinikpsikolograbiayavuz

Kaynak:
https://greatergood.berkeley.edu/article/item/10_pillars_of_a_strong_relationship?utm_source=Greater+Good+Science+Center&utm_campaign=361da12b72-EMAIL_CAMPAIGN_April_2021_calendar&utm_medium=email&utm_term=0_5ae73e326e-361da12b72-74628367Facebook
Facebookta Paylaş
Twitter
Twitterda Paylaş
Twitter
E-Posta ile Paylaş
Whatsapp
Whatsappta Paylaş

ÖNCEKİ HAFTALAR