5fbd1a2da654b__zaman.jpg

Daha fazla zaman için neler yapabilirsiniz?

24.11.2020

Jill Suttie

Bu kitap insanların zamana paradan daha çok değer vermelerinin daha iyi hissettirdiğini öne sürüyor. 

Eski bir söz vardır: Vakit nakittir. Bu söz boşta kalmanın zaman kaybı olduğunu ve daha az başarıya yol açacağını ima eder. 

Ancak Harvard İşletme Bölümünde araştırmacı olan Ashley Whillans, bunun yanlış bir düşünce şekli olduğunu öne sürüyor. Time Smart adlı yeni kitabında zamanımıza değer vermekten çok daha fazla para kazanmaya öncelik vermenin çoğumuzun hafife aldığı ciddi sonuçlara yol açtığını savunuyor. Sosyal bilim araştırmalarını daha iyi anlayarak daha mutlu bir yaşam sürmemize yardımcı olacak daha akıllı kararlar almaya başlayabileceğimizi öne sürüyor.

"Akıllı zaman" kullanımı aşırı planlama yapmak, zamanımızı emen ama mutluluk veya anlam sağlayan şeylerden kaçınmak demek değildir. Ayrıca günlük kararlar (ve daha büyük ve yaşamı değiştiren kararlar) almaktan ve bu sırada seçtiğimiz işlerden kullandığımız cihazlara kadar zaman kaybına neden olan etkileşimlerden kaçınmak da değildir. 

Whillans, "Verdiğimiz tüm kararlar, anlardan, günlerden ve hayatımızın tümünden aldığımız mutluluğu güçlü bir şekilde şekillendiriyor" diyor.

Yapılan araştırmalar, zamanına değer veren insanların daha mutlu olduklarını, işlerinden daha memnun olduklarını, daha iyi sosyal bağlantılara ve yakın ilişkilere sahip olduklarını gösteriyor. Belki de bu yüzden bu başkalarının acılarını fark etmek ve yardım etmek için zaman ayırmak, dünyanın yararına olacak geri dönüşüme katılmak gibi şeyler yapmak için enerji ve zamana sahipler.

Whillans, "Zamana odaklanarak ailenizin, arkadaşlarınızın, iş arkadaşlarınızın, topluluğunuzun ve gezegenin mutluluğuna katkıda bulunabilirsiniz" diye ekliyor.

https://kemalsayar.com/website/assets/images/my1/images/5fbd1bf2c0712__zaman-yonetimi.jpg
Zamanı çalan tuzaklarından kaçınmak

Birçoğumuz Whillans'in "zaman tuzakları" dediği şeylerin; bizi daha fazla zamanımıza sahip çıkmaktan alıkoyan düşünme ve davranış biçimlerinin kurbanı oluyoruz. Mesela, paraya zamandan daha fazla öncelik vermek, paranın zaman ve mutluluk satın aldığına ya da tüm boş zamanımızı üretken olmaya harcamamız gerektiğine dair yanlış inançlarımız bu tuzaklardan bazıları. 

Diğer tuzaklar ise:

Zamanın değerini küçümsemek: Zamanın mutluluğumuz için ne kadar önemli olduğunu anlamamak ve onu korumaya istekli olmamak.

Statü göstergesi olarak sürekli meşguliyet içinde olmak: Önemli görünmek ve sosyal ödülleri toplamak için sürekli meşgul olmak.

Teknoloji: Bir mesajı her yanıtladığımızda veya Twitter ana ekranını her okuduğumuzda ne kadar zaman ve dikkat harcadığımızı fark etmemek. Sosyal medyada aralıksız gezinmek zararsız görünebilir, ancak bu durum daha fazla mutsuzluğa yol açma riski taşır.

Tembellikten tiksinme: Can sıkıntısından rahatsız olmak veya çabuk tatmin aramak.

"Lanet olsun!" etkisi: İleride daha fazla boş vaktinizin olacağını sanarak geleceğe yönelik taahhütlerde bulunmak.

Elbette bu tuzakları anlamak hemen zaman açısından akıllı seçimler yapacağımız anlamına gelmez. Whillans’ın amacı ya hep ya hiç önerisi sunmak değil, farkındalığı arttırmak ve bizi zamana biraz daha değer vermeye teşvik etmektir.

Kelimenin tam anlamıyla değil ama daha fazla zamanımız varmış gibi hissetmek bunlardan biri. Örneğin, eğlenceli aktiviteler sırasında dikkatin şimdiki andan dağılmasını önlemek için cep telefonunuzu bir günlüğüne kapatmak, yiyeceklerimiz de dahil olmak üzere sahip olduklarımızın tadını çıkarabilmek için daha fazla zaman ayırmak (ve öğünlerde acele etmeden) ve hayranlık verici deneyimlerle meşgul olmak da zaman duygumuzu genişletmeye yardımcı olur. 

Ayrıca, büyük yaşam kararlarınızı - yeni bir işe girmek veya yeni bir şehre taşınmak gibi - daha dikkatli düşünmenizi, maaş artışları veya "paranızın karşılığını almak" hakkında düşünürken bu kararların sizin için nasıl zaman kaybına neden olabileceğini daha çok dikkate almanızı öneriyor. Bu hesaplamayla işinize bir saatte gidip geldiğiniz mesafede yer alan 280 metrekarelik bir ev, işe yürüyebileceğiniz bir yerdeki 140 metrekarelik bir daireden daha az çekici görünebilir. Daha yüksek maaş, ancak daha uzun çalışma saatleri ile gelen bir kariyer değişikliği de buna örnek olabilir.

 

https://kemalsayar.com/website/assets/images/my1/images/5fbd1b58e1fdf__etkilizamankullanimi.jpg

Okuyucuların zamanlarıyla ilgili kararlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için Whillans, kişisel değerleri yansıtmak, davranışlarını takip etmek ve zaman kazanmanın maliyet / fayda oranını hesaplamak gibi uygulamalar için not almayı öneriyor. Böylece işe gidip gelirken kaybedilen gerçek zamanı hesaplamak (sağlığımızdan kaybettiklerimiz de dahil) insanların patronlarından hafta içi bir gün evden çalışmalarını talep etmek, yürüyüş yapmak, işe bisikletle gitmek veya trafikte takılıp kalındığında bir sesli kitap dinlemek gibi eylemleri teşvik edebilir. Ya da bir şey satın alırken "en iyi fiyatı" elde edebilmek amacıyla uzun saatler araştırmalar yapmak veya mağaza mağaza gezmek için harcanan zamana ve yakıta değip değmeyebileceğini anlamalarına yardımcı olabilir.

Herkes akıllı zaman kullanıcısı olabilir mi?

Whillans insanlara onlara mutluluk getirmeyen işleri veya sorumlulukları dışarıdan alınacak hizmetlere yöneltmeyi düşünmelerini tavsiye ediyor (Marie Kondo yaklaşımı). Herkesin zamana paradan daha çok değer veren kararlar verebileceğini ve daha fazla mutluluk bulabileceğini söylüyor. Ancak son araştırması bunun böyle olduğunu öne sürse de pratik tavsiyelerinin çoğunun finansal zorluklarla karşılaşan insanlar için sınırlı fayda sağlayabilir. Bu durum kitabın zayıf yönlerinden biri. Örneğin, gelirinizi yiyeceğe veya ilaca harcamak arasında seçim yapmak zorunda kalıyorsanız bir temizlikçi kiralayamazsınız.

Örneğin, pek çok işyerinin ince ayar yapabilecek politikaları olduğunu öne sürüyor; daha kısa personel toplantıları yapmak, insanların normal işlerinin yanı sıra yapmak zorunda oldukları evrak işlerini azaltmak ya da insanları tahsis edilen tatillerini yapmaya teşvik etmek gibi. Ayrıca devlet kurumları, insanları aileleriyle daha fazla zaman geçirmeleri veya bürokrasiye daha az zaman harcamaları için özgürleştirici sosyal destekler sağlayabilir. Mesela, ehliyetlerini aldıklarında insanları otomatik olarak oy kullanmaları için kaydettirmek veya yemek ve diğer yardımlar için yapılan başvuruları basitleştirmek gibi.

Whillans’ın zamanı artırmaya yönelik teklifleri, refah düzeyini kâr veya Gayri Safi Yurtiçi Hasıladan daha öncelikli hale getiren çalışma ve hükümet politikalarına ihtiyacımız olduğunu öne süren diğer araştırmaların önerileriyle örtüşüyor.

Finansal büyümeyle ilgili kültürel saplantının gerçek ve önemli maliyetlerini kabul etmemiz gerekiyor: Örneğin, artan sağlık hizmetlerinin maliyetleri, iş dünyasında büyüme yollarını tıkayan emekli olamama ve sosyal katılım eksiklikleri gibi.

Yine de, değişen yönetim zihniyetinin sınırlarını kabul eden kitap çoğunlukla bireylere odaklanıyor. Hepimizi zamana daha fazla değer vermeye ikna ederek bu fikrin yayılacağını umuyor.

"Zamanı akıllıca kullanarak yaratabileceğiniz değişimin derin etkisi, başkalarının sizin zaman kullanımınıza saygı duymasını ve buna uyum sağlamasını talep etmekle başlar."

Çeviren: Uzman Klinik Psikolog Rabia Yavuz

 

Kaynak: https://greatergood.berkeley.edu/article/item/how_to_feel_like_you_have_more_time

Facebook
Facebookta Paylaş
Twitter
Twitterda Paylaş
Twitter
E-Posta ile Paylaş
Whatsapp
Whatsappta Paylaş

ÖNCEKİ HAFTALAR