6209f9096d6bc__1.png

Hayat Arkadaşınızı Nasıl Seçersiniz?

14.02.2022

Tim Urban

Harika bir evlilik uzaktan, tıpkı bir kitaptaki veya filmdeki gibi coşkulu bir aşk hikayesidir. Ve bu, bir bütün olarak evliliğe bakmanın güzel ve şiirsel bir yoludur.

Ancak insan mutluluğu, gönül okşayıcı dokunuşlarla ilerlemez, çünkü yaygın genellemeler içinde yaşamıyoruz; hayat dokusunun küçük, gösterişsiz kıvrımlarında sıkışıp kalmış durumdayız ve mutluluğumuzun belirlendiği yer tam da burası. 

Bu yüzden mutlu bir evliliğe sahip olmak istiyorsak, küçük düşünmeli; evliliğe yakından bakmalı ve onun şiirsel bir şeyden çok, yirmi bin sıradan Çarşamba gününden oluştuğunu anlamalıyız. 

Evlilik Tayland'daki balayı değildir; birlikte geçirdiğiniz elli altıncı tatilin dördüncü günüdür. Evlilik, ilk evinizin kontratını kutlamaktan ziyade, o evde dört bin üç yüz seksen altıncı kez akşam yemeği yemektir. Ve evlilik, kesinlikle Sevgililer Günü değildir. 

Evlilik, birlikte geçirdiğiniz Unutulabilir Bir Çarşamba'dır. 
Bu yüzden kelebekleri, yağmur altında gezintileri ve cicim aylarını size bırakacağım - eminim o kısmı halledeceksinizdir - ve bu yazıyı o Unutulabilir Çarşamba'yı mümkün olabildiğince mutlu hale getirmenin en iyi yolunu bulmaya çalışmakla geçireceğim. 

Başka bir insanla yirmi bin gün dayanabilmek ve bunu mutlu bir şekilde yapabilmek için gerekli üç temel bileşen vardır:

/website/assets/images/my1/images/6209faaecc145__2.png

1) Efsanevi Bir Dostluk

Çoğu arkadaşımla vakit geçirmekten hoşlanırım; bu yüzden onlar arkadaşımdır. Ama bazı arkadaşlarla zaman o kadar kaliteli, ilginç ve eğlenceli geçer ki onlar Trafik Testi'ni geçerler. 

Trafik Testi, biriyle buluşmamın bittiği ve birimiz diğerini evine ya da arabasına götürürken, kendimi trafikte kök salmış olarak bulduğumda geçilir. Bu onlarla vakit geçirmekten ne kadar hoşlandığımın ölçüsüdür. 

Trafik Testi'ni geçmek çok şey anlatır. Etkileşimde kaybolduğum, o etkileşimle hayat bulduğum ve sıkılmanın tamamen zıddı bir halde olduğum anlamına gelir. 
Bana göre, bir hayat arkadaşı seçerken Trafik Testi'ni geçen birini bulmaktan daha önemli bir şey neredeyse yoktur. Hayatınızda Trafik Testi'ni geçen insanlar varken, hayatınızın geri kalanının yüzde doksan beşini testi geçemeyen biriyle geçirmek ne kadar yazık ve sıkıcı olurdu.

Trafik Testi'ni geçen bir arkadaşlık şunları içerir:

• Harika bir mizah anlayışı uyumu: Kimse elli yılını sahte bir gülüşle geçirmek istemez.

• Eğlence: Havaalanı gecikmeleri, uzun yolculuklar, ayak işleri gibi eğlenceli olmayan durumlardan bile eğlence çıkarma yeteneği. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde araştırmalar, bir çiftin birlikte eğlenebilme miktarının, gelecekleri için güçlü bir belirleyici olduğunu gösterir. 

/website/assets/images/my1/images/6209fb05c8fe9__3.jpg

• Birbirlerinin zekasına ve düşünme biçimlerine saygı duymak: Bir hayat arkadaşı aynı zamanda bir kariyer/yaşam terapisti rolü görür ve eğer birinin düşünce tarzına saygı duymuyorsanız, ona her gün işle ilgili düşüncelerinizi veya aklınıza gelen herhangi ilginç bir şeyi anlatmak istemeyeceksinizdir. Çünkü bu konuda söyleyeceklerini o kadar da önemsemezsiniz. 

• Makul miktarda ortak ilgi alanı, etkinlik ve insan tercihi: Aksi takdirde, sizi ‘siz’ yapan şeylerin çoğu kaçınılmaz olarak hayatınızın çok daha küçük bir parçası haline gelecek, siz ve hayat arkadaşınız birlikte özgürce bir Cumartesi geçirmenin eğlenceli yollarını bulmakta zorlanacaksınız. 
Trafik Testi'ni geçen bir arkadaşlık zamanla daha da iyileşir ve derinleşip zenginleşmek için sonsuz alana sahiptir. 

2) Evinde Hissetmek 

Biri size on iki saat boyunca hareket etmeden bir sandalyede oturmanız gerektiğini söylerse, sizi ne demeye bunu yapmaya zorladıklarını merak etmekle birlikte, ilk düşünceniz şu olacaktır: “Mümkün olan en rahat pozisyona geçsem iyi olur.” Çünkü en ufak bir rahatsızlığın bile acıya ve sonunda işkenceye dönüşeceğini bilirsiniz. Uzun, çok uzun bir süre bir şey yapmanız gerektiğinde, bunun son derece rahat olması en iyisidir.

Evlilik söz konusu olduğunda, siz ve eşiniz arasındaki sürekli bir “rahatsızlık,” kalıcı bir mutsuzluk kaynağı olabilir, ki bu rahatsızlık koltuktaki eziyetli durumunuz gibi zamanla artacaktır.  “Evinde” hissetmek, güvende, rahat, doğal ve tamamen kendiniz gibi hissetmek anlamına gelir ve bir partnerle bu duyguyu yaşamak için birkaç şeyin yerli yerinde olması gerekir: 

/website/assets/images/my1/images/6209fa7af38d4__4.png

• Güven ve emniyet: Sırlar bir ilişki için zehirdir, çünkü ilişki içerisinde görünmez bir duvar örerek her iki tarafı da dünyada bir nebze yalnız bırakır - ayrıca kim elli yılını bir şeyler sakladığı için yalan söyleyerek veya endişelenerek geçirmek ister ki? Ayrıca sırların diğer tarafında, genellikle yuva kavramıyla doğrudan çatışan bir kavram olan şüphe yer alacaktır. Bu nedenle, iyi giden bir evlilik sırasında başka bir ilişki yaşamak, birinin yapabileceği en basiretsiz ve kendini bitirici işlerden biridir.

• Doğal bir kimya: Etkileşim kolay ve doğal akmalı, enerji seviyeleri benzer seviyede olmalı ve genel olarak aynı “dalga boyunda” hissetmelisiniz.  Benden çok farklı bir dalga boyunda olan biriyle birlikteyken, etkileşimin sıkıcı hale gelmesi uzun sürmez. 

• İnsani kusurların kabulü:  Kusurlusunuz. Yani, gerçek anlamda kusurlu. Şu anki ya da gelecekteki hayat arkadaşınız da öyle. Ve hayatınızın büyük bir bölümünü kusurlarınızdan dolayı eleştirilerek ve onlara sahip olmaya devam ettiğiniz için kınanarak geçirmek olabilecek en kötü kaderlerden biridir. Bu, insanların kendilerini geliştirmek için çaba göstermeleri gerekmediği anlamına gelmez, fakat konu hayat arkadaşlığına geldiğinde, sağlıklı olan tutum şudur: “Her insan bir takım kusurlarla gelir, bunlar partnerimin kusurlarıdır ve bunlar hayatımı birlikte geçirmek için bilerek seçtiğim paketin bir parçasıdır. 

• Genel olarak pozitif bir titreşim: Unutmayın, bu, şu an içinde olduğunuz ve olmaya devam edeceğiniz titreşimdir. Bunun negatif bir titreşim olması gerçekten kabul edilebilir ya da sürdürülebilir değildir. İlişki bilimci John Gottman, her negatif etkileşim için beşten az pozitif etkileşim oranına sahip çiftlerin boşanmaya mahkum olduğunu ortaya koymuştur. 

3) Evlilikte İyi Olma Kararlılığı 

İlişkiler zordur. Özenli bir yarı zamanlı iş gibi muamele edilmediği sürece sağlam bir ilişki beklemek, hiçbir çaba harcamadan harika bir kariyer sahibi olmayı ummak gibidir. Dünyanın bir çok yerinde, insanların özgürlüğün tadını çıkarabildiği ve yaşamlarında kendi yollarını çizebildiği bir zamanda, bu durum, bir anda bir şeyin diğer yarısı olmak ve bencil olarak yetiştiğiniz bir yığın konuda fedakarlık yapmakla pek bağdaşmaz. 

Peki, insanların evlilikte iyi olmak için öğrenmesi gereken beceriler nelerdir? 
/website/assets/images/my1/images/6209fb4ab7c1e__5.png
• İletişim: İletişimin bu listede yer alması, sağlıklı kalmak için ihtiyacınız olan maddeler listesinde “oksijen”in yer alması kadar saçmadır. Yine de, zayıf iletişim çok sayıda çiftin çöküşüdür - öyle ki boşanmış çiftler üzerine yapılan bir çalışmada, iletişim tarzı çiftlerin bir sonraki ilişkilerinde değiştireceklerini söyledikleri şeylerin en başında yer almaktadır. İyi bir iletişimi sürdürmek zordur. Başarılı çiftlerin genellikle önceden planlanmış metotlar geliştirmeleri ve hatta bu planın gerçekleşmesini sağlamak için ilişki terapisine devam etmeleri gerekir. 

• Eşitliği korumak: İlişkiler oldukça hızlı bir şekilde eşitsiz bir güç dinamiğine kayabilir. Odadaki ruh halini her zaman bir kişinin ruh hali belirliyorsa, bir kişinin ihtiyaçları veya görüşleri sürekli olarak diğerininkinden üstün tutuluyorsa ve bir kişi diğerine kendisine davranılmasına asla tahammül edemeyeceği şekilde davranıyorsa; bir sorununuz var demektir.  

• Güzel bir şekilde kavga etmek: Kavga etmek kaçınılmazdır. Fakat kavga etmenin iyi ve kötü yolları vardır. Bir çift güzel bir şekilde kavga ettiğinde, aralarındaki gerginliği yatıştırır, olaylara mizahla yaklaşır, edepsiz, kişisel veya savunmacı olmaktan kaçınarak karşı tarafı samimiyetle dinlerler. Ayrıca kötü bir çiftten daha az kavga ederler. John Gottman'a göre, tipik bir çiftin kavgalarının yüzde altmış dokuzu süreklidir, temel farklılıklara dayanır ve çözülemez; yetenekli bir çift bunu anlar ve bu tartışmalara tekrar tekrar girmekten kaçınır. 

Hayat arkadaşınızı ararken veya halihazırdaki ilişkinizi değerlendirirken, her ilişkinin kusurlu olduğunu hatırlamak önemlidir ve muhtemelen yukarıdaki maddelerin her birinden A alan bir ilişkiniz olmayacaktır - ama bir çoğunda oldukça iyi olmayı umabilirsiniz, çünkü bunların her biri ömür boyu mutluluğunuzda önemli bir rol oynar. 
Ve bu bile, bir hayat arkadaşlığı için ulaşılabilecek göz korkutucu bir listeyken, muhtemelen bir çoğu evliliğinizin dört bin üç yüz seksen altıncı akşam yemeği sırasındaki mutluluğunuz üzerinde pek de fazla etkisi olmayacak bir çok başka madde üzerinde ısrar ederek, işleri olması gerektiğinden daha da zor hale getirmek istemezsiniz. Gitar çalabilseydi, elbette iyi olurdu ama bunu mutlaka olması gerekenler listesinden çıkarın. 

Umarım Sevgililer Günü bu yıl sizin için iyi geçer, her ne şekilde geçirecek olursanız olun... Sadece şunu hatırlayın, Unutulabilir Çarşamba bundan çok daha önemli bir gündür.

Çeviren: Sezin Büyükmenekşe
Kaynak: https://waitbutwhy.com/2014/02/pick-life-partner-part-2.html
http://www.bakadesuyo.com/2013/10/recipe-for-a-happy-marriage-2/
http://www.bakadesuyo.com/2011/12/is-5-to-1-the-golden-ratio-for-both-work-and/
Terri Orbuch, Finding Love Again: 6 Simple Steps to a New and Happy Relationship
John Gottman, The Marriage Clinic: A Scientifically Based Marital Therapy
Dan Wile, After the Honeymoon: How Conflict Can Improve Your Relationship
Dolan, P., Peasgood, T., & White, M. (2008). Do we really know what makes us happy? A review of the economic literature on the factors associated with subjective well-being. Journal of Economic Psychology, 29, 94–122.

Facebook
Facebookta Paylaş
Twitter
Twitterda Paylaş
Twitter
E-Posta ile Paylaş
Whatsapp
Whatsappta Paylaş

ÖNCEKİ HAFTALAR