603e2eb901191__adventure-1807524_1920.jpg

Arkadaşlıklar Pandemide Nasıl Etkilendi?

02.03.2021

Lydia Denworth

Yeni araştırmalar bazı insanlar için arkadaşlıkların olumsuz etkilendiğini gösteriyor. 

Önemli Noktalar:

Daha çok, genç yetişkinler, yaşı daha ileri bireylere göre pandemi sırasında arkadaşlıklarının kötüye gittiğini ifade ediyor.

Arkadaşlarıyla ilişki kurma biçimleri nedeniyle, pandemi sürecinde erkeklerin arkadaşlıklarının, kadınlarınkine kıyasla daha fazla kötüleştiği görülmektedir.

Pandemide, arkadaşlıkları risk yönetimi için bir çıkış noktası olarak deneyimlemek yerine birçoğumuz bunu bir risk kaynağı olarak görmeye başladı.

Arkadaşlarınızı ne kadar özlüyorsunuz? Bahse girerim, çoktur. Covid-19 pandemisi nedeniyle yaşanan yüz yüze sosyal ilişki yoksunluğu acı verici ve uzun sürdü. Arkadaşların bir kriz anında birbirlerinin yanında olmaları beklenir ancak bu kriz farklı görünüyor. Yüz yüze bir araya gelmek, kesinlikle yapamadığımız bir şey.

https://kemalsayar.com/website/assets/images/my1/images/603e2ee49fb85__1.jpg

Sosyal izolasyon hemen hemen herkes için zor oldu. Ama bazı gruplar daha çok zorluk yaşıyor. Erkekler, gençler ve eğitim düzeyi düşük insanların arkadaşlıkları, pandemi süresince, diğer gruplara göre daha olumsuz etkilendi. Örneğin, bu kişiler daha yalnız hissettiklerini ve arkadaşlarından daha az hoşnut olduklarını bildirdiler. Bu duygular, aynı insanların, büyük partilere katılmak gibi riskli sosyal davranışlara girme ihtimalini arttırdı.

Bu bulgular, Arizona State Üniversitesi (ASU)'ndeki sosyal psikologlar tarafından yürütülen bir çalışmanın ön raporuna dayanıyor. Bu araştırma, 2020 yılının Mart ve Ağustos ayları arasında, birçok ülkeden katılan 600'den fazla kişi ile yapıldı ve bu kişilerden arkadaşlıklarının durumunu bildirmeleri istendi. Çalışma henüz değerlendirme sürecinde olduğu için bu analiz, yayınlanmadan önce biraz değişebilir. Ancak, araştırmacıların tespit ettiği bazı eğilimlerin neler olduğunu merak ettim.
Neden bazı gruplar diğerlerinden daha fazla zorlanmış olabilir?

Genç ve Yalnız

Genellikle, sosyal izolasyonun en çok yaşlı insanlar için zor olduğunu varsayıyoruz. Pandemide, yaşlı insanlar daha yüksek risk altındaydı ve çoğu, sosyalleşme konusunda daha tedbirli davrandı. Ancak araştırmacılar, yaşlı insanların yalnız olduklarını daha çok bildirmesine rağmen, arkadaşlıklarının büyük bir darbe aldığını hissedenlerin, genç yetişkinler olduğunu ortaya koydu.

https://kemalsayar.com/website/assets/images/my1/images/603e2f3564caf__surgical-mask-4985536_1920.jpg

Uzun zamandır, genç yetişkinlik dönemi, yeni ve uzun vadeli arkadaşlıkların kurulduğu bir dönem olarak kabul edilmektedir ve son bir yılda bunu yapmak epey zorlaştı. Ve 10 yaşından 25 yaşına kadar uzanan ergenlik döneminde beyin, diğer yaşlara göre, sosyal kabul ve reddedilmelere karşı çok daha hassastır. ASU'de sosyal psikolojide doktora öğrencisi olan ve çalışmayı yürüten Jessica Ayers, “arkadaşlıklar [gençken] daha önemli olabilir" diyor. “Sırf, bu konuyu önemsedikleri için arkadaşlıklarının daha büyük bir darbe aldığını düşünüyor olabilirler.”

Ayers, bunun bir başka açıklamasının, birçok gencin yaşadığı iniş çıkışlı sosyal hayat da olabileceğini söylüyor. Örneğin, üniversiteye yeni başlayan öğrenciler geçiş evresindedir. Ayers, “lise hayatlarında, muhtemelen erken çocukluktan beri, aynı insanlarla birliktelerdi" diyor. “Bu sosyal hiyerarşinin bir parçasıdırlar. Burada nasıl var olacaklarını bilirler. Ve hepsi aniden bu yeni dünyaya tıkıldılar. Dolayısıyla bu yeni dünyanın kurallarını anlamayabilirler.” Bu geçiş evresi, daha fazla kural ve kısıtlamalar getiren veya yeni fırsatlara kapıyı kapatan bir pandemi olmadan bile yeterince zordur.

Erkekler ve Kadınlar

Bu çalışmada, cinsiyete göre farklılıklar da ortaya çıktı. Erkeklerin ve kadınların arkadaşlıkları arasındaki farkı tanımlayan bilindik bir ayrım vardır. Kadınlar yüz yüze arkadaşlık yapar; erkekler yan yana arkadaşlık yapar. Başka bir deyişle, kadınlar birbirleriyle çokça sohbet ederler ve erkekler birlikte bir şeyler yaparlar—spor yaparlar veya yan yana oturup maç izlerler. Bu klişeler kesinlikle evrensel değildir, ancak hem biyolojik hem de kültürel bir gerçekliğe dayanırlar.

Ayers, “erkekler ve kadınlar, sosyal stratejilerini şekillendiren ve arkadaşlarıyla etkileşimde bulunma yollarını biçimlendiren farklı sosyal ilişki modellerine sahipler" diyor. Öte yandan, arkadaşlıklarda güvenilirlik, sadakat ve dürüstlük gibi benzer şeylere değer verme eğilimindeler.

Fakat pandemi yan yana olmak için berbat bir zamanken kadınlar telefon ederek veya hemen Zoom'u açarak konuşmaya devam edebiliyorlar. Ayers, “dışarı çıkıp bir işi birlikte yapamazsınız" diyor. "Dışarı çıkıp birlikte bir aktivite yapamazsınız.”

https://kemalsayar.com/website/assets/images/my1/images/603e2f80e54cb__2.jpg

Arkadaşlığın Riskleri

Anket, pandeminin standart varsayımları alt üst ettiği bazı ilginç sonuçlara da ulaştı. Ayers, “teoride, arkadaşlıklar insanların karşılaştıkları riskleri yönetebilecekleri bir çıkış yolu olarak düşünülür" diyor. "Yardım isteyebilirsiniz. Tavsiye alın.” Psikologlar bu tür davranışları “risk transferi” olarak adlandırırlar, çünkü yardım için başkalarına başvurmanız karşılaştığınız riskin bir kısmını üzerinizden atmanız anlamına gelir. Bu genellikle sağlıklıdır. Ancak pandemide, risk transferine girme eğiliminde olanlar (yiyecek alışverişi için ebeveynlerinin yardımına ihtiyaç duyan bir genç mesela), arkadaşlarını ve ailelerini riske attıkları için suçlu hissettiklerinden dolayı daha fazla sıkıntı çekti.

Genç veya yaşlı, erkek ya da kadın, pandemi hepimizin, arkadaşlıkların ve sosyal ilişkilerin faydalarını yeniden hatırlamamıza yardımcı oldu. Ayers, “belki de en kıymet verdiğimiz arkadaşlarımızla olan ilişkimiz pandemiden güçlenerek çıkacak" diyor. “Onları göremediğimiz için, en nihayetinde bir araya geldiğimizde, bu ilişkiler daha anlamlı olacak ve onlar için daha fazla çaba göstereceğiz.”

Bunun için sabırsızlanıyorum ve bahse girerim siz de aynı durumdasınız.

Çeviri: İclal Eskioğlu Aydın, Klinik Psikolog

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/us/blog/brain-waves/202102/how-friendship-has-changed-in-the-pandemic?amp=&__twitter_impression=true&s=08

Facebook
Facebookta Paylaş
Twitter
Twitterda Paylaş
Twitter
E-Posta ile Paylaş
Whatsapp
Whatsappta Paylaş

ÖNCEKİ HAFTALAR