5e95b95ebf175__covid-19.jpg

Covid-19 Salgını Döneminde Akıl Sağlığınızı ve İyiliğinizi Sağlamak için 7 ipucu

14.04.2020

Sokağa çıkamazken kendinizi bunalmış hissediyorsunuz ve birdenbire elektronik öğrenme ve çalışma süreçlerine ayak uydurmak zorunda mı kaldınız? Bu süreçte en önemlisi, birbirinizle iletişim içinde kalın ve birbirinize karşı merhametli olun.

Desiree Dickerson


Zihnimiz covid-19 salgınıyla bu kadar meşgulken ve sağlığımız, sevdiklerimiz, ülkemiz, ekonomi ve dahası üzerine bu denli büyük bir etki yaratıyorken, hem kendimizin hem de çevremizdekilerin ruh sağlığı ve iyiliğini nasıl sağlarız?

Beklentilerinizi yönetin

Buradaki asıl öneri şudur ki, karantina dönemleri bize eşi benzeri görülmemiş bir şekilde fazla bir üretkenlik beklentisi yükleyebilir. Üretkenliğimizi azaltmak yerine, kendimiz için çıtayı çok daha yükseğe çıkarıyor olabiliriz. En azından kısa vadede, küresel pandeminin bize yüklediği bilişsel ve duygusal yükleri ya da bunun bizim üretkenliğimiz üzerinde yapacağımız etkileri hafife almamalıyız. Özellikle konsantre olmakta zorlanmak, düşük motivasyon ve dikkatin kolay dağılması oldukça beklenti dahilinde olması gereken şeylerdir. Bu sürece adapte olmak zaman alacaktır. Öncelikle kendimize karşı yumuşak davranmayı bilmeliyiz. Etraftan uzak ve izole olduğumuz yeni bir düzenin ritmine ayak uydurmaya çalıştığımız bu dönemde, hem kendimiz hem de sorumlu olduğumuz başkaları için koyduğumuz hedefler konusunda daha gerçekçi olmalıyız. 

Temkinli bir şekilde stres eşiğinizi yönetin

Uykunuza öncelik verip iyi bir uyku için gerekli olan hijyenlere dikkat ederek, ruh sağlığınız ve kişisel refahınız için gerekli olan sağlam temeli kurmaya çalışabilirsiniz. Yediklerinize dikkat edip egzersiz yapabilirsiniz. Bu dönemde stresle başa çıkmak için alkol ya da başka tür maddelere eğiliminiz olabileceğinizin fakat bunun uzun vadede sizin için sakıncalı olacağının farkında olun. Egzersiz yapmak ise, stres seviyenizi düşürme konusunda ve duygularınızı daha iyi kontrol etme konusunda size yardımcı olacaktır.

https://kemalsayar.com/website/assets/images/my1/images/5e95c1207a5a7__corona.jpg
Kendinizi farkına varın

Stres anlarınızı yönetmek için uygulanabilecek yöntemlerden birisi sizi stres döngüsüne sokup bunalmanıza neden olan düşüncelerinizi ya da fiziksel uyaranların farkına varmaktır. Düşüncelerimiz (“Neden konsantre olamıyorum?”), duygularımız (kızgınlık, endişe, üzüntü), fiziksel uyaranlar (gerginlik, mide rahatsızlıkları vb.) ve aktivitelerimizin (düzenli olarak güncel Covid-19 istatistiklerini takip etmek) tamamı bizim negatif duygusal döngülerimizi besler. Bu döngünün bir yönünü örneklemek gerekirse, fiziksel semptomlarımızı azaltmak bu döngüyü tersine döndürüp kontrolü yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir.

Rutin dostunuzdur

Rutin endişenizi yönetmenize ve güncel gerçeklere daha hızlı adapte olmanıza yardımcı olur. Mesai ve mesai dışı zamanlarınız arasında belirgin ayrımlar yaratın. Bunu özellikle çalışma ortamı ve dinlenme ortamınızı birbirinden ayırarak yapabilirsiniz. Kendinize işinizle ya da virüsle herhangi bir ilgisi olmayan ve size keyif verebilecek bir uğraş bulun. Aynı zamanda kısa kısa fakat belirgin aralarla çalışmak düşüncelerinizi açıklığa kavuşturabilmeniz açısından size yardımcı olur.

Kendinize ve başkalarına karşı şefkatli olun

Şu anda hayatımızda kontrol edemediğimiz birçok şey var, fakat bu zorlu dönemlerde kendimizle nasıl konuştuğumuz bize bu zorluklara karşı rahatlama alanı sunabileceği gibi aynı zamanda da stresimizin azalmasında bize yardımcı olabilir. Bunalma hissi bize beraberinde genellikle büyük düşünceler de getirir. “Bunu yapamam” ya da “Bu benim için çok zor” gibi. Bu pandemi çoğumuzda oldukça büyük bir stres yaratıyor olacak ve bu süreçte her zaman en iyi halimizde olmamız mümkün değil. Fakat ihtiyacımız olduğunda başkalarından yardım isteyebilir veya başkaları yardım istediğinde onlara yardımcı olabiliriz.

Bağlantılarınızı güçlü tutun

Fiziksel ve ruhsal sağlıkları için en içe dönük insanlar dahi başkalarıyla bağlantıda olma hissine ihtiyaç duyar. Birçok çalışma grubu sanal forumlar kurmakta ve buralarda çalışmalar yürütmekte. Aynı şekilde siz de var olan gruplarınızla sanal ortamlarda bir araya gelip çalışmalar yürütebilir ya da yalnızca sohbet edebilirsiniz. İzolasyon dönemindeyiz fakat bu yalnız hissetmemiz gerektiği anlamına gelmiyor. Özellikle kendini daha da izole hisseden kişilere ulaşabilirsiniz.

Anda kalarak belirsizliği yönetin
Bu dönemde yaşadığınız her günü olduğu gibi kabul edin ve yalnızca kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanın. Özellikle mindfulness ve meditasyon gibi teknikler buna yardımcı olabilir.

Bu dönem hepimiz için oldukça stresli bir ortam olacak ve dünyadaki birçok şeyi test ettiği gibi ruh sağlığı alanındaki çoğu kurumun da politika ve uygulamalarını test ediyor olacak. Ruh sağlığımızı ve kişisel refahımızı iyi düzeyde tutmaya çalışarak ve gerektiğinde başkalarından destek alarak hem kendimizi hem de etrafımızdakileri koruyabiliriz.

 

Kaynak: www.nature.com

 

Facebook
Facebookta Paylaş
Twitter
Twitterda Paylaş
Twitter
E-Posta ile Paylaş
Whatsapp
Whatsappta Paylaş

ÖNCEKİ HAFTALAR