62b49fdc2548b__1.jpeg

Travma Dönüştürücü Büyümeye Yol Açtığında

23.06.2022

Chris Gilbert

Bir psikolog, akut travmasından sonra öğrendiği  7 iç görüyü anlatıyor.

ANAHTAR NOKTALARI

• Araştırmalar, akut travmanın psikolojik sağlığı iyileştirebileceğini ve travma sonrası büyüme yaratabileceğini göstermektedir.

• Buna örnek, kendi travma deneyimini ve öğrendiği 7 değerli hayat dersini anlatan tanınmış bir psikoloğun durumudur.

• "Benim durumumda, hayatın sana bir paraşüt verebileceğini buldum, fakat bu paraşüt ancak sen atlarsan ortaya çıkacak."

Çeşitli araştırmalar, travmanın travma sonrası büyümeyi beraberinde getirebileceğini gösteriyor. Sağlık ve Sosyal Hizmetler'de yayınlanan 2019 Louise Harms çalışmasında, ciddi yol travmasından kurtulanların yüzde 99'u travma sonrası büyüme deneyimlerini bildirdi.  Anthony Mancini (2019), Psychological Review'da akut sıkıntıların aslında psikolojik sağlığı nasıl geliştirebileceğini gösteriyor.

Natalia Lomonosova tanınmış bir Ukraynalı psikologdur.

/website/assets/images/my1/images/62b4a2891c566__2.png
Kaynak: Natalya Lomonosova. İzinle kullanıldı

İşte derin bir travmanın, tanınmış bir psikolog Natalia Lomonosova'ya travma sonrası büyümeyi nasıl getirdiğine dair bir örnek. Hepimiz Natalia'nın hayat derslerinden öğrenebiliriz.

Üç ay önce, Ukraynalı psikolog Natalia Lomonosova, her şeyi geride bırakarak Kiev'den Almanya'ya kaçtığında, Kaja Perina ile PT'de bir röportaj yaptı. Şimdi, Almanya'da 3 ay kaldıktan sonra, kocam ve ben ona daha fazla soru sormak için Natalia ile tanıştık.

Son 3 Ayda Kendiniz Hakkında Ne Öğrendiniz?

Öğrenme # 1: Kendinizi kaybedemezsiniz.
Her şeyi kaybetsen bile kendini kaybetmemek için elinden geleni yapman gerektiğini öğrendim. Her şeyi kaybettim ama kendimi kaybedemem ve kaybetmeyeceğim.
Öğrenme # 2: Sahip olduğumu düşündüğüm her şey bir yanılsamaydı.
Sahip olduğumu düşündüğüm her şey (maddi şeyler, para) bir yanılsamaydı ve önemsizdi. Şimdi farkediyorum ki benim için dünyada önemli olan tek şey insanlar ve onların nezaketi. Tanıştığım insanlar bana maddi destek, güç ve bilgelik verdi.
Öğrenme # 3: İç gerçeklikten başka önemli bir gerçeklik yoktur.

Tek önemli şey, olanlar hakkında nasıl hissettiğim. İnsanları inciten onlara ne olduğu değil, onu nasıl yorumladıklarıdır.
/website/assets/images/my1/images/62b4a3003b43c__3.jpeg
Öğrenme # 4: Asla umudunuzu kaybetmeyin.
Şimdi önceki hayatımı, savaş yüzünden, her şeyi bırakarak, kızımın ellerini tutarak ve korku içinde gözlerimi kapatarak atlamak zorunda kaldığım zirveye sürekli bir yükseliş olarak görüyorum. Bu bir inanç sıçramasıydı.

Benim durumumda, hayatın sana bir paraşüt verebileceğini öğrendim, ama o paraşüt ancak sen atlarsan görünecek. Atladım ve tamamen yabancılar tarafından kurtarıldım.
Öğrenme # 5: Kalıcı bir “Ben” olmadığının farkındayım.

“Kendin Olmak” bir süreçtir, kendi kendini yaratan ve kendi kendini idame ettiren bir süreçtir. Kendine güven ve mutluluk sana verilen birşey değil, bir alışkanlıktır. Kendine güveni ve mutluluğu alışkanlık haline getirirsen benim gibi her şeyini kaybetsen de o alışkanlığa nasıl döneceğini bilirsin.
/website/assets/images/my1/images/62b4a3395cceb__4.jpeg
Öğrenme # 6: Nefret, korkunç bir yıkım döngüsüne yol açarken, iyilik erdemli bir sevgi döngüsüne yol açar.
İyi ve kötü çok önemli kavramlardır ve bunları çocuklarımıza öğretmemiz gerekir. Nefret daha fazla nefrete yol açar ve öfke daha fazla öfke doğurur, bu da tahripe ve yıkıma yol açar. İyilik ise daha fazla iyilik doğurur ve bu da pozitif enerjinin erdemli bir döngüsünü yaratır. Nefretten uzak durup kendimizi sevmeli, insanları sevmeli ve hayatı sevmeliyiz.
Öğrenme # 7: Kabullenmek bir güçtür.
Kabullenmek bir zayıflık değil, aksine bir güçtür. Geçmişi değiştiremeyiz ve başımıza gelenleri hoş olmayan zorluklar olsa bile kabul etmemiz gerekir. Daha kolay yollar ararsak şaşırırız. Her yerde zorluklar olacak.

Kaja Perina İle İlk Görüşmenizden Bu Yana Geçen 3 Ayda Neler Oldu?
/website/assets/images/my1/images/62b4a393a8392__5.jpeg

24 Şubat sabahı saat 5'te bomba sesleriyle yatağımda uyandığım günün üzerinden yüz gün geçti. Tüm Ukrayna'yı, Kiev'imi, evimi ve tüm iç dünyamı sarstı. Bunun olduğuna inanamıyordum.

15 yaşındaki kızım ve benim kesinlikle hiç paramız yoktu. Olanlar karşısında afalladık, şok olduk, bitkin düştük ve zaman zaman tam bir umutsuzluk içindeydik. Dayanıksız ve savunmasızdık ve tamamen diğer insanlara bağımlıydık.
Kiev'den çıkarken, hem bize içtenlikle yardım etmek isteyenler hem de talihsizliğimizi kendilerini göstermek veya kar etmek için kullanan insanlarla tanıştık. Böylece dinlenip iyileşebileceğimiz bir yer arayışıyla Avrupa seferine başladık. Sığınmamız reddedildi ve barınak verildi. Gece içeri alındık, sokağa sürüldük, yola atıldık ve yolda yakalandık. Her şey elimizden alındı ​​ve sonra tanımadığımız insanlar, tamamen yabancılar bize her şeyi verdiler: barınma, giysi, yiyecek, para. Şimdi Almanya'nın Homburg kentinde kendi kiralık dairemde kızım ve köpeğimle birlikte yaşıyorum.

Şimdi Hayatınızı Nasıl Görüyorsunuz?

Hayatım gerçekten her şeyi kaybetme travmasının öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrılıyor. Eskiden hep kendimden şüphe ederdim. İnsanların benim hakkımda ne düşündüğü konusunda endişeliydim. “İyi olmaya” çalıştım ve itiraf etmeliyim ki, ruhumun derinliklerinde insanlardan korkuyordum.
Sonra, aslında travma sonrası büyümeyi deneyimlediğim sonraki hayatım var.
/website/assets/images/my1/images/62b4a3f0bfeb1__6.jpeg
Natalia Lomonosova ve kızı: "Kızımı şimdi eskisinden daha çok seviyorum" Kaynak: Natalya Lomonosova. İzinle kullanıldı

Travma Sonrası Gelişiminizi Anlatabilir Misiniz?

Sakin ve özgüven sahibi oldum. Şimdiki zamanla daha çok ilgileniyorum. Güçlü yönlerimi takdir ediyorum ve eksikliklerim artık beni rahatsız etmiyor.
Bazı ilişkilerime olduğundan fazla değer veriyordum. Pişmanlık ya da suçluluk duymadan, beni yıllarca ağırlaştıran ilişkileri kestim. Korkmadan kendimi yeni ilişkilere açtım. Artık gerçek arkadaşlarım olduğu ortaya çıktı ve bunlar daha önce sahip olduğum arkadaşlarımdan tamamen farklı insanlar.

Asıl mesele şu ki, birçok insanın gerçekten güvenilebilecek iyi insanlar olduğunu keşfettim. Artık hayatın özünde güzel ve harika olduğuna ikna oldum ve bu keşif beni savaştan bile daha fazla şaşırtıyor. 

Çok korkutucu ve acı verici bir “ikinci doğum” yaşadım, ama sıfırdan da olsa yeni beni ve yeni hayatımı daha çok seviyorum ve beni belirsizlikle korkutmak yerine fırsatlarla kendine çekiyor. 
/website/assets/images/my1/images/62b4a43aabafe__7.png
Kayıplara üzülmüyorum. "Üzgün ​​kişi" için kullanılan Çince karakter bana yardımcı oluyor ; Geriye doğru yürüyen bir adamın resmidir. O üzgün insan olmamaya karar verdim. Yüzümü geleceğe, hayata çeviriyorum ve netlik, hafiflik ve enerji hissediyorum. Sabah gülümsüyorum ve kızımı daha çok seviyorum. Yeni arkadaşlarıma değer veriyorum. Eski deri dökülüyor ve kendimi eskisinden daha genç ve daha güçlü hissediyorum.

Gelecek İçin Büyük Planlarınız Var Mı?

Belki de, bütün bunların içinden rengarenk boncuklarının arasından geçen ince bir iğne ve iplik gibi geçip, minnetle takacağım hayatımın kolyesini nasıl topladığıma dair bir kitap yazacağım.

Çeviren: Klinik Psikolog Feyza Topçu
Mail:feyza.topcu@mildapsikoloji.com
Web: www.mildapsikoloji.com
Instagram: https://www.instagram.com/feyzatopcucom/ 
Kaynak:https://www.psychologytoday.com/intl/blog/heal-the-mind-heal-the-body/202206/when-loss-trauma-and-anxiety-lead-transformative-growth

Facebook
Facebookta Paylaş
Twitter
Twitterda Paylaş
Twitter
E-Posta ile Paylaş
Whatsapp
Whatsappta Paylaş

ÖNCEKİ HAFTALAR