645d01f634ba8__happy1.jpg

Hayat Planladığımızın Dışında Seyrederken Mutluluğu Bulabilmek

11.05.2023

Juliana Breines

Aradığımız mutluluk hiç beklemediğimiz bir yerde olabilir.
En büyük çabalarımıza rağmen, hayatımız adına kurduğumuz hayaller her zaman meyvesini vermiyor. Bir ilişki ayrılıkla bitebilir, kariyer veya ebeveynlik özlemleri sonuçsuz kalabilir, kronik hastalıklar veya yaralanma yapabileceğimiz şeyleri sınırlayabilir. 

Kalıcı olan ve istenmeyen değişikliklere uyum sağlamak zorlayıcı olabilir. Kaybedilen her neyse ardında bıraktığı boşlukta, bizi diğerinin yapabileceği şekilde tatmin edecek alternatif bir yolun varlığını düşünmek zor olabilir. Ancak araştırmalar, genelde düşündüğümüzden daha dayanıklı olduğumuzu ve mutluluğun hiç beklemediğimiz şekillerde mümkün olabileceğini gösteriyor. 

Aşağıda, planladığımızdan farklı gerçekleşen bir hayat akışını benimsememize yardımcı olabilecek 4 stratejiden bahsetmek istiyorum.

1. Gerçekten arzu ettiğiniz ama ulaşamadığınız hayat için kederlenin

Yasın, genellikle sevilen birinin ölümü bağlamında gerçekleştiğini düşünürüz. Farklı da olsa diğer kayıp türleri de kedere sebep olabilir. Ancak bunu çoğu insan kabul etmez. Gerçekleşmeyen ve eksik kalan keder üzerine yapılan araştırma sonuçlarına göre; kederin ve yasın meşru olarak kabul edilmediği durumlarda, acı çekenlerin destek alma olasılıklarının daha düşük olabileceği ve bunun da ruh sağlığına zarar verebileceği bulunmuştur. İlk adım olarak, acı verici bir kaybın merhamete değer bir deneyim olduğunun farkına varmak uzun bir yol kat etmemize yardımcı olabilir. 

/website/assets/images/my1/images/645d02ca3a1d9__happy2.jpg

2. Başkalarının hayatlarını idealize etmekten kaçının

Bir kaybın hatırlatıcıları her yerde ortaya çıkma eğilimdedir. Örneğin, bir ayrılıktan sonra, sizin dışınızdaki herkes mutlu bir şekilde birleşmiş gibi görünebilir. Ancak başkalarının hayatlarına girdiğimiz kısa anlar yanıltıcı olabilir. Çünkü insanlar genellikle iyi şeyleri paylaşırken daha zor şeyleri gizli tutarak rahat hissetme eğilimindedir. 
Araştırma sonuçlarına göre, bu dengesizlik başkalarının acılarını hafife almamıza, bu da kendimizi daha izole hissetmemize ve hayatlarımızdan daha az memnun olmamıza neden olabiliyor. Her zaman mükemmel resme sahip olamayacağımızı kabul etmek, yalnızca başkalarının mücadelelerine karşı daha dikkatli ve destekleyici olmamıza yardımcı olmaz; ayrıca kendimizi daha az yalnız hissetmemiz konusunda destekleyici olabilir.  

3. Güzel şeylerin tadını çıkarın

Zaman sınırlaması olmadan yas tutmak için kendimize izin vermemiz ne kadar önemliyse, bunun akıl dışı olduğunu söyleyen içimizdeki sese rağmen mutlu olmak da aynı derecede önemlidir. Belirli türdeki kayıplardan sonra, bize neşe getiren bazı faaliyetler artık mümkün olmayabilir. Ama yine de yeni arayışlarda farklı türlerde neşeler bulabilir veya eskilerde daha derin ve anlamlı keyifler keşfedebiliriz. 

Araştırmalar; doğada vakit geçirmek veya iyi bir yemek gibi temel şeyler bile olsa, olumlu deneyimlerden tat alabilme yeteneğinin, iyilik haliyle ilişkili olduğunu ortaya koyuyor. Tadını çıkarmak; anda kalabilmekten, yaşadıklarımıza dikkat etmekten ve bize getirdiği zevki takdir etmekten geçer.

/website/assets/images/my1/images/645d03144c728__happy3.png

4. Tatmin edici bir hayatın nasıl olduğunu yeniden hayal edin

Hayatımızın sorunsuz bir şekilde seyretmesini umabiliriz, ancak beklenmedik zorluklarla dolu bir hayat da sonunda anlamlı hale gelebilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, insanların hayatlarını birçok popüler kitap ve filmde görülen bir tür olan Kahramanların Yolculuğu’na benzer şekilde düşündüklerinde, stresli zamanlarda daha iyi toparlanabildiklerini ve daha büyük bir amaç duygusu hissedebildiklerini bulmuştur. 

Bu çerçeve; bir kahramanın maceraya çağrılmasını, engellerle yüzleşmesini, yeni deneyimler ve ilişkilerle dönüşmesini ve nihayetinde topluluklarına geri dönmesini içerir. Bu açıdan bakıldığında, yıkıcı bir olay gibi hissedilen şeyler yeni bir macera yolculuğunu harekete geçiren çağrımız olabilir. 

Planladığımız hayat harika olabilir ancak mutluluğun garantisi değildir. İstedikleri her şeyi elde eden insanlar bile hayal kırıklığı ve pişmanlıktan muaf değildir. Beklenmedik bir yaşam, öngörülebilirlik veya kolaylıktan yoksun olsa da, her şeye rağmen, olasılıklarla birlikte isteğimiz hayat olarak sonuçlanabilir.

Çevirien: Uzman Psikolog Lamia Kalender Ergül / @uzmpsklamiaergul
Kaynak: Kaynak için Tıklayınız...

Facebook
Facebookta Paylaş
Twitter
Twitterda Paylaş
Twitter
E-Posta ile Paylaş
Whatsapp
Whatsappta Paylaş

ÖNCEKİ HAFTALAR