Kemal-Sayar-Urun-Resim_4697-600X450.jpg

Yarın yeni başka, güzel bir ülke olsun

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu - 2 Ocak 2012

Hepinize sağlıklı, huzurlu, güzel bir yıl diliyorum.

Müsaade ederseniz bu yılki yeni yıl yazım için, köşemi bir hekimin yeni bir yıl temennilerini mükemmel özetleyen Prof. Dr. Kemal Sayar’a bırakıyorum. 
İYİLİK ve güzelliğin iç içe geçtiği, umudun çoğalıp çiçek açtığı yeni bir yıl olsun... 
8 yıldır, her pazartesi, sağlığa, hastalanmamaya ya da hastalıkları daha çabuk savuşturmaya ilişkin bildiğim ne varsa size aktarmaya çalışıyorum. En çok hangi yazılarda zorlandığımı sorarsanız yanıtım hazırdır: Yeni yıl yazıları! Bu yazıların birbirine benzemesi kaçınılmaz oluyor, bu da “yeni yıl yazısı” yazmayı fena halde güçleştiriyor. 

Yapabiliriz diyen gençler olsun

Bugün size bir “yeni yıl yazısı” hazırlamam lazımdı. Ne yazacağım diye kıvranıp dururken, aklıma yazılarını gıptayla okuduğum bir meslektaşımın, Prof. Dr. Kemal Sayar’ın “Her Şeyin Bir Anlamı Var” kitabındaki o güzel yazısı geldi. 
Bakın ne diyor Prof. Dr. Kemal Sayar “Yarın Başka Bir Ülke” (*) başlıklı yazısında: “İnsanın, akan zaman kendisine hiç uğramıyormuş gibi hissetmesi ne garip. Her şey zeval buluyor, ama ruhlarımız çocuk kalıyor. Sanki hiç yaşlanmıyoruz. Psikolojik zaman saat zamanından çok daha yavaş ilerliyor. Bir yıl daha bitiyor ve gönül istiyor ki yarın başka bir ülke olsun. Yarın, başka bir ülke olsun. Şehrin büyük parkları, büyük meydanları olsun ve oralara taşıtlar giremesin. İnsanlar ruhlarını tabiatla dinlendirebilsin. Ruhun krizini daha da tırmandıran alışveriş merkezlerinde zaman öldürmesin. Bir belediye başkanı da çıksın mesela, yeni yollar, taşıt eksenli projelerle övünmesin de, insanı merkez alan yeşil projeleriyle bizi şaşırtsın.” 

Öteki, tehdit değil yoldaştır

“Yarın, yeni bir ülke olsun. Çocuklarımıza umut ve merhamet miras bırakabilelim. Onlara imkânları gerçek kılabileceklerinin bilgisini aktarabilelim. Sokaklarda kesif bir nihilizmin yaydığı ümitsizlik kol gezmesin. Yapabiliriz diyen, bir rüya görüyoruz diyen gençler olsun önümüzde. Yarın başka ve yeni bir ülke olsun. Kimsenin sesinin kısılmadığı, herkesin kendisini ifade edebildiği, kimsenin saygınlığının ve biricikliğinin hor görülmediği açık bir demokrasimiz olsun. Ötekinin benim için tehdit değil, yoldaşım olduğunu hissettiğim bir ülke. Kimlikleri yontarak ötekine sağladığımız mızraklara dönüştürdüğümüz bir ülke değil, kimliklerimizin iç içe geçiyor olmasından mutluluk duyduğumuz, aynı toprak ve aynı tarihten beslendiğimizi hiç akıldan çıkarmadığımız bir ülke olsun.” 

Kelimeler onarsın, acıtmasın

“Yarın yeni, başka ve güzel bir ülke olsun. Kelimeler onarsın, fakat acıtmasın. Adalet herkesin ortak değeri ve inancı olsun. Benim için doğru olan öteki için de doğru saydığım, benim için istediğimi komşum için de istediğim bir mesuliyet ahlakı olsun. Bir ihtimam ahlakı.”
Geleceğe birbirine yaslanarak yürümek
Kemal hocanın yeni yıl dilekleri yalnızca bunlarla da sınırlı değil. Yeni yılda daha çok dayanışma daha çok arınma, daha barışçıl bir hayat da dilemiş yazısında...
“Mevlana’nın ünlü meselinde olduğu gibi, birbirine yaslanarak yürüyen, çünkü birbiri olmadan aksayan, düşen varlıklarız biz. Yürüyebilmemiz, varlığımızı devam ettirebilmemiz, ötekinin gövdesinden güç almamıza bağlı. Çünkü şükür ki ayaklarımız aynı toprağa basıyor. Ruhlarımıza birbirimizin öykülerini yazdığımız, kendi öykülerimizi kardeşlerimizin ve hatta muarızlarımızın yüzünde okuduğumuz bir ülke olsun.” 

Zalimlik yerine merhamet

“Yarın temiz bir ülke olsun. Hırsızların, çakalların, ruhunu parayla bozmuşların çevirdiği dolaplar önlenebilsin. Her meşrep ve mezhepten namussuzun lanetlendiği, kamu malında çalıp çırpmanın büyük ayıp sayıldığı, helal kazancın bir değer olarak yükseldiği yeni ve temiz bir ülke olsun. Hiçbir ideoloji, hak ve hukuka karşı mütecavizliği meşrulaştırmasın. Yoksulun hakkının gözetildiği, zenginliğin bir elde temerküz etmek yerine paylaştırıldığı bir ülke olsun. Sağlık, karnını doyurmak, barınmak gibi en temel haklara herkesin ulaşabildiği, bu hakların kimseden yadsınmadığı, müşfik ve cömert bir ülke olsun.”
Yaşam hakkımız eşit olsun
“Yarın daha bir barışçıl, daha temiz, daha yeni, daha güzel, daha yeşil bir dünya olsun. Kontrol odasındaki beyaz yaka psikopatların insan hayatları üzerinden politikalar geliştirmedikleri bir dünya. Hayatın kutsal sayıldığı, her hayatın yasının tutulduğu, her insanın yaşama hakkı bakımından eşit sayıldığı bir dünya olsun. Dünyaya efendilik taslayan birileri yüzünden Afganistan ve Sudan köylerinde çocukların ölmediği bir dünya. Zalimlik yerine merhametin kurumlaştığı bir uluslararası ilişkiler ağı. Öldürmek yerine hayat sunmanın, acı vermek yerine ötekinin acısına ortak olmanın öne çıktığı bir yarın olsun.” Yeni yılınızı yeniden ve yürekten kutluyor, meslektaşım Prof Dr. Kemal Sayar gibi ben de “yeni, güzel, temiz, barış ve huzur dolu” bir ülke ve dünya diliyorum.
(*) Kemal Sayar /Her Şeyin Bir Anlamı Var/ Timaş Yayınları

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yarin-yeni-baska-guzel-bir-ulke-olsun-19583005

 

         
Facebook
Facebookta Paylaş
Twitter
Twitterda Paylaş
Twitter
E-Posta ile Paylaş
Whatsapp
Whatsappta Paylaş